Francouzská armáda v centru města Gao na severu Mali zneškodnila improvizovanou bombu s 600 kilogramy trhaviny. Zpráva se objevila den poté, co OSN varovala před rizikem spirály násilí v zemi, kde francouzské jednotky s africkými spojenci od 11. ledna bojují proti islámským radikálům.

V Gau, které je největším městem na severu země, se na konci minulého týdne odehrály vůbec první sebevražedné atentáty v dějinách tohoto západoafrického státu. V neděli zde islamisté podnikli překvapivý protiútok, který se spojencům podařilo odvrátit, a situace ve městě podle AFP zůstává napjatá.

Nálož, kterou dnes v Gau zneškodnila francouzská armáda, se nacházela ve dvoře opuštěného domu nedaleko hotelu, kde jsou ubytovány desítky zahraničních novinářů. V domě prý bylo objeveno několik granátů.

Obavy nad dalším násilím v Mali v úterý vyjádřila vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová. Zemi by prý do "spirály katastrofálního násilí" mohly zatáhnout útoky a odvetné akce a Pillayová všechny protagonisty konfliktu vyzvala, aby zabránili represáliím.

Francie do boje proti islamistům ovládajícím od loňska severní polovinu země poslala podle agentury Reuters 4500 vojáků. Kromě nich se na území nachází asi 2000 vojáků z Čadu. O vyslání mírové mise o síle 6000 mužů uvažuje OSN, která již loni podpořila nasazení afrických jednotek v Mali.

Podle představitele OSN pro mírové operace Hervé Ladsouse by se Rada bezpečnosti OSN mohla na rozmístění modrých přileb v Mali shodnout za dva až tři týdny. Náměstek šéfa OSN Jan Eliasson ale podle serveru BBC sdělil, že OSN k tomuto kroku ještě od Bamaka nedostala zelenou.

Vlastní výcvikovou misi maliské armády chystá Evropská unie, zapojit by se do ní měli i vojáci z České republiky.

Související