Soud v Keni umožnil kandidovat na prezidenta místopředsedovi vlády, jenž před mezinárodní justicí čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti. Prezidentské a parlamentní volby se v této východoafrické zemi uskuteční 4. března.
Pokud se Uhuru Kenyatta stane prezidentem, mohla by jej první zahraniční cesta v novém úřadu zavést k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu, kde by se v dubnu mělo uskutečnit slyšení.
Bývalý ministr financí a současný místopředseda vlády Kenyatta spolu s dalšími třemi muži čelí před ICC obvinění z podílu na násilnostech, které v zemi propukly po minulých prezidentských volbách v roce 2007. Kmenové střety si vyžádaly 1200 mrtvých a kolem 600.000 lidí muselo opustit domovy.
Keňa staví své první technologické město. Chce se stát inovační a IT křižovatkou - čtěte ZDE
Afrika má první dolarovou miliardářku. Stala se jí dcera angolského prezidenta - čtěte ZDE
Kromě Kenyatty dnes soud umožnil vstoupit do prezidentského klání také dalšímu keňskému exministrovi Williamovi Rutovi, jenž před ICC čelí obvinění ve stejném případu. On i další podezřelí obvinění popírají.
Pochybnosti nad oprávněností kandidatury obou mužů na prezidenta vzneslo několik organizací na ochranu lidských práv. Vrchní soud konstatoval, že nemá pravomoc rozhodovat v této věci.
Kenyatta se v předvolebních průzkumech voličských preferencí drží na druhém místě těsně za premiérem Railou Odingou, jenž se také uchází o úřady hlavy státu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist