Varování před blížící se apokalypsou ve formě útoku oživlých mrtvol ve středu rozeslali obyvatelům amerických států Kalifornie, Michiganu, Montany a Nového Mexika neznámí hackeři. Zneužili k tomu státem zřízený poplachový systém určený pro včasnou výstrahu před živelními pohromami. Po původcích "žertu" pátrá policie.

"Místní úřady ve vašem regionu oznamují, že těla mrtvých vstávají z hrobů a útočí na živé," uvádí se v poplašné zprávě. "Nepokoušejte se přiblížit ani zadržet tyto bytosti, jsou považovány za mimořádně nebezpečné."

Podle expertů lze incident považovat za hloupý vtip, ve skutečnosti ale může být nebezpečný. Neznámé osoby mohou systém testovat před možným příštím útokem, který by mohl být daleko závažnější.

"Snadno lze vyvolat paniku, lidé budou prchat, vzniknou dopravní zácpy, nehody a bůhvíco ještě," komentoval incident Greg MacDonald z komunikační společnosti v Montaně.

Americké úřady předloni vyměnily dosluhující telefonický systém včasné výstrahy za službu založenou na internetovém spojení. Hackeři ale ve středu do systému pronikli a začali v něm šířit své zvukové a SMS informace o útoku, jehož původcem jsou oživlé mrtvoly, nebo-li zombie.

Všechny postižené komunikační společnosti dostaly pokyn systém resetovat a změnit přístupová hesla.

Původním smyslem varovného systému bylo umožnit prezidentovi, aby v případě ohrožení promluvil k občanům. Postupem času ale zařízení začaly využívat spíš místní správní orgány v případech náhlých změn počasí nebo během průmyslových havárií. První test systém založený na internetové komunikaci prodělal v listopadu roku 2011.

Na zprávu o útoku zombie přišlo podle agentury AP jen málo vyděšených reakcí, protože šíření SMS po mobilní síti a zvukových zpráv v médiích se podařilo brzy zablokovat.