Severní Korea možná připravuje hned dvě jaderné zkoušky, které budou provedeny buď zároveň, nebo v rychlém sledu za sebou. Cílem pravděpodobného simultánního nukleárního testu je podle jihokorejských tajných služeb dokázat, jak daleko se KLDR podařilo pokročit ve svém zbrojním programu, píše o tom dnes britský deník The Daily Telegraph.
Aktuální satelitní snímky ukazují novou aktivitu na jižním okraji jaderné střelnice Pchunggje v severovýchodní provincii Hamgjong pukto, zatímco přípravy v druhém tunelu o něco západněji již byly očividně ukončeny, uvedl jihokorejský vládní zdroj pro list Čoson ilbo.
"Je samozřejmě možné, že jižní tunel má sloužit jen k odvedení pozornosti, ale nevylučujeme, že severokorejský režim uskuteční dva testy zároveň v obou tunelech," prohlásil podle deníku The Daily Telegraph nejmenovaný jihokorejský vojenský představitel.
Očekává se, že Pchjongjang v brzké době provede svou třetí jadernou zkoušku. Severokorejská státní média v neděli oznámila, že vůdce Kim Čong-un na schůzce vládnoucí Korejské strany práce udělil důležité pokyny k posílení armády a ochraně národní suverenity.
Čeká se jen na politický rozkaz
"Kimova slova se s velkou pravděpodobností vztahovala k plánovanému jadernému testu a naznačují, že Pchjongjang dokončil formální kroky a velmi brzy provede jaderný test," konstatoval jihokorejský analytik Hong Hjun-ik citovaný agenturou AP.
Start jihokorejské rakety zvýšil napětí na poloostrově. Reakce KLDR je nepředvídatelná - čtěte ZDE
Google zveřejnil podrobnou mapu KLDR. Zaznamenal i polohu pracovních táborů - čtěte ZDE
"Usuzujeme, že Severní Korea téměř dokončila přípravy na provedení jaderného testu, a jediné, co teď schází, je politické rozhodnutí," řekl mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-sok.
Při předchozích dvou severokorejských jaderných zkouškách nechal Pchjongjang vybuchnout plutoniové bomby, odborníci ale soudí, že tentokrát by mohl Sever použít vysoce obohacený uran. To budí obavy, protože KLDR má velké zásoby uranové rudy a protože zařízení na obohacování uranu je snazší skrýt než zařízení určená ke zpracování plutonia.
V prosinci KLDR vypustila raketu dlouhého doletu, která dopravila na oběžnou dráhu satelit. Severní Korea tvrdí, že vypuštění rakety mělo výhradně mírové cíle, Západ ale Pchjongjang podezírá, že se jednalo jen o zástěrku pro test zbrojních technologií. Tento názor podpořil i fakt, že KLDR ukázala v Pchjongjangu část trupu téhož tělesa, přičemž ho označila za balistickou střelu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist