Severní Korea pohrozila, že uskuteční třetí jaderný test a plánuje také vypuštění dalších raket dlouhého doletu. Terčem těchto kroků bude podle Pchjongjangu "zapřisáhlý nepřítel" v podobě Spojených států. KLDR chce tímto způsobem reagovat na zpřísnění sankcí OSN, napsala agentura AFP.
"Nezakrýváme skutečnost, že družice a rakety dlouhého doletu, v jejichž vypouštění budeme pokračovat, jakož i jaderný test, který uskutečníme, budou mířit na Spojené státy," uvedl podle státní zpravodajské agentury KCNA nejvyšší vojenský orgán země.
Termíny zamýšlených kroků neupřesnil.
Nový jaderný test, který by měl následovat po zkušebních výbuších z let 2006 a 2009, jež Severní Koreji vynesly odsouzení z celého světa, by podle severokorejského prohlášení měl být na "vyšší úrovni".
Podle některých expertů by to mohlo znamenat, že Severní Korea tentokrát nechá explodovat uranovou bombu, a ne plutoniovou nálož jako v případě dvou předchozích testů. Pokud by tomu tak bylo, znamenalo by to, že KLDR zvládla pokročilou technologii potřebnou k výrobě vysoce obohaceného uranu.
KLDR uvolňuje pravidla. Cizinci si mohou přes hranice přivézt vlastní mobily - čtěte ZDE
Kim Čong-unovi se nejspíš narodil dědic. První dáma podle snímků už porodila, píší média - čtěte ZDE
Prohlášení KLDR je další reakcí na rozšíření sankcí Rady bezpečnosti OSN, jež je trestem za prosincový start balistické rakety. Tento start, označovaný severokorejským režimem za historický krok k dobytí kosmu, zvýšil napětí na východě Asie a vyvolal protesty Jižní Koreje a Japonska.
Rezoluci a rozšíření sankcí v RB OSN podle Pchjongjangu zosnovaly USA, které "svou nepřátelskou politiku vůči KLDR dovedly do ještě nebezpečnějšího stadia".
Zvláštní vyslanec USA
Pokud by Pchjongjang disponoval jadernou náloží vhodnou pro umístění v raketové hlavici, mohl by zasáhnout i území USA.
Severokorejská hrozba přišla v době, kdy je na návštěvě v jihokorejské metropoli Soulu zvláštní vyslanec USA Glyn Davies. Ten Pchjongjang vyzval, aby nedráždil mezinárodní společenství třetím jaderným testem.
"Jestli KLDR zkoušku provede nebo ne, záleží pouze na Severní Koreji," řekl Davies novinářům po setkání s jihokorejským kolegou. "My doufáme, že se tak nestane, a vyzýváme je, aby to nedělali. Byla by to chyba a promarněná příležitost," dodal.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist