Občané KLDR nemají s internetem zatím téměř žádné zkušenosti a oficiální vládní účet KLDR na Twitteru registruje jen tři sledované adresy. Kromě účtu komunistického Vietnamu a jisté pchjongjangské propagandistické stránky figuruje na seznamu sledovaných stránek jediná osoba - Jimmy Dushku.

Texasan sám, který je kapitalista tělem i duší, přiznává, že jeho spojení se severokorejským komunistickým režimem přes Twitter je těžké vysvětlit.

Pchjongjang si otevřel oficiální účet na Twitteru v srpnu 2010 na adrese @uriminzok, což v překladu znamená "náš národ". Většina příspěvků byla pochopitelně propaganda namířená vůči znepřátelené Jižní Koreji. Od roku 2010 se datuje také "přátelství" KLDR s Dushkuem, který působí jako investor na trhu s nemovitostmi.

"Lidé se mě často ptají, jak k tomu došlo, a já si upřímně nedokážu vzpomenout. Začalo to někdy v roce 2010," řekl Dushku. "Zprvu jsem byl překvapen, ale vždy se snažím hledat si přátele mezi lidmi z různých krajů a z různého prostředí," dodal Texasan, jenž má na Twitteru přes 2000 sledovatelů.

Dushku uvedl, že ze zdvořilosti se na oplátku stal sledovatelem (follower) severokorejského vládního účtu a jednou na něj poslal v korejštině i vzkaz s "přáním pěkného dne".

Propojení obyvatele texaského Austinu s Pchjongjangem vyústilo v množství rozhořčených a výhrůžných příspěvků mířících na jeho adresu. Jejich autoři Texasana obviňovali ze sympatizování s kontroverzním severokorejským diktátorským režimem či dokonce z toho, že působí jako jeho špion.

Pozvání do KLDR

Výhrůžky smrtí pocházely především od Jihokorejců a Američanů korejského původu. "Jeden člověk detailně popsal, jak přijde do mého domu a zaútočí na mě, jiní vyjadřovali naději, že brzy zemřu, případně prohlašovali, že k mé smrti sami přispějí," vypověděl Dushku.

"Naopak z Austrálie jsem dostal spoustu zábavných vzkazů. Po těch negativních je to příjemná změna," uvedl muž, který prý hraje golf s hercem Dennisem Quaidem a je doslova posedlý kapelou Coldplay.

Dushku prý rovněž obdržel pozvání do KLDR a rád by ho využil. "Zajímám se o tu zemi z historického pohledu již mnoho let. Za všemi těmi novinovými titulky, které vidíme, tam žijí skuteční lidé," řekl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist