Politický konflikt v Egyptě by mohl vést ke zhroucení státu. Podle agentury Reuters to uvedl egyptský ministr obrany generál Abdal Fatah Sisi. Pokračující nepokoje v Egyptě si v pondělí vyžádaly nejméně tři mrtvé, bilance střetů za posledních pět dnů tak stoupla na nejméně 52 obětí. V Káhiře v úterý dopoledne zavládl podle agentury Reuters klid.

"Pokračující soupeření různých politických sil... kvůli řízení státních záležitostí by mohlo vést ke zhroucení státu," uvedl na sociální síti Facebook Sisi, kterého prezident Muhammad Mursí loni po svém zvolení hlavou státu jmenoval šéfem egyptské armády.

Sisi upozornil, že hospodářské, politické a společenské výzvy, kterým země čelí, představují "opravdovou hrozbu pro bezpečnost Egypta a soudržnost státu". Ujistil, že armáda bude představovat "pevný a soudržný blok", na kterém stát spočívá.

Násilnosti v minulých dnech zasáhly především města na severu země v oblasti Suezského kanálu. Mursí kvůli střetům vyhlásil ve třech severoegyptských regionech v neděli výjimečný stav.

Chce armáda znovu získat moc?

Agentura AFP dnes napsala, že v Port Saídu a v Suezu je již několik dní rozmístěna armáda, aby chránila vládní budovy a důležitá zařízení v těchto městech. Sisi sdělil, že jedním z hlavních cílů rozmístění vojenských jednotek ve městech zasažených násilnostmi bude ochrana Suezského kanálu, který má velký význam pro ekonomiku země a mezinárodní obchod.

Sisiho vyjádření podle Reuters pravděpodobně nemá znamenat, že armáda by chtěla získat zpět moc, kterou zemi držela šest desítek let po vyhlášení nezávislosti a znovu v přechodném období po svržení režimu Husního Mubáraka před skoro dvěma lety. Vysílá ale silný signál, že coby největší a nejvýznamnější instituce v Egyptě má obavy o osud země.

Podle státní televize bylo v pondělí při násilnostech v zemi zraněno 590 lidí. Sporadické střety mezi policií a demonstranty v metropoli pokračovaly i v noci. Potyčky byly hlášeny zejména z oblasti Suezského kanálu, a to navzdory výjimečnému stavu a zákazu nočního vycházení. V Ismálíji dav znovu skandoval hesla proti Mursímu, kterému kritici vytýkají "zradu" dva roky starého povstání. Mursí a jeho přívrženci v islamistickém Muslimském bratrstvu demonstranty viní, že chtějí prvního svobodně zvoleného prezidenta v dějinách země nedemokratickým způsobem sesadit.

Obavy kvůli šířícímu se násilí a rostoucímu počtu mrtvých v dnešním prohlášení vyjádřila vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová. Vláda prezidenta Mursího musí podle ní přijmout naléhává opatření, která by zajistila, že složky státu "nikdy znovu nepoužijí nepřiměřenou nebo nadměrnou sílu proti demonstrantům".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist