Egyptský soud v sobotu odsoudil 21 lidí k trestu smrti za podíl na loňských masových výtržnostech na fotbalovém stadionu v přístavu Port Saíd. Po střetech fanoušků vítězného domácího týmu s příznivci hostující Káhiry tam zemřelo 74 lidí a stovky dalších byly zraněny.
Po oznámení rozsudků se v Port Saídu střetli příznivci odsouzených s policií. Podle agentury AFP zatím zemřelo 26 lidí. Do města byla povolána armáda.
Jednání v káhirské soudní síni živě přenášela egyptská televize, obžalovaní ale na místě z bezpečnostních důvodů nebyli. Po vynesení rozsudku propukli příbuzní odsouzených v nářek, rodiny obětí naopak rozhodnutí soudce hlasitě vítaly s výkřiky "Bůh je velký" (Alláhu akbar).
Z Port Saídu byly vzápětí ohlášeny potyčky mezi policií a rozlícenými lidmi, kteří se pokoušeli za pomoci zbraní proniknout do věznice a osvobodit odsouzené. Došlo k přestřelce a policie použila také slzný plyn. Podle agentury AFP na místě zemřelo nejméně osm lidí, z toho dva policisté. Další osoby jsou zraněné.
Agentura Reuters uvedla, že do Port Saídu byla na pomoc povolána armáda, která má chránit veřejné budovy. Svědkové ve městě viděli obrněné vozy a příslušníky vojenské policie.
Rozsudky smrti soud předá nejvyššímu egyptskému muslimskému duchovnímu, jehož souhlasu podléhají. Jde spíše o formalitu, odsouzení se ale mohou proti verdiktu odvolat.
Trenér Soukup: Známí v Egyptě si myslí, že za fotbalovou tragedií může být provokace - čtěte ZDE
Tragický střet fanoušků na fotbale otřásá Egyptem. Hněv vůči armádnímu velení sílí - čtěte ZDE
V případu fotbalového násilí bylo obžalováno celkem 73 lidí; 52 zbylých obžalovaných si rozsudek vyslechne 9. března.
Nejtragičtější událost v dějinách egyptského fotbalu se odehrála 1. února 2012. V severoegyptském přístavu Port Saíd fanoušci místního klubu Al Masrí napadli káhirský tým Al Ahlí, přestože domácí vyhráli 3:1. Rozlícený dav vtrhl na trávník a zaútočil na hosty. Mnoho lidí bylo ušlapáno v tlačenici, která kvůli bitce vznikla u východů.
Fanoušci Al Ahlí, kteří se aktivně účastnili předloňských pouličních protestů proti tehdejšímu režimu prezidenta Husního Mubaraka, tvrdili, že se stali terčem útoku za to, že podporovali revoluci v zemi. Spekulovalo se také, že násilnosti vyvolali neznámí provokatéři angažující se ve prospěch některých členů Mubarakovy administrativy. Mezi obžalovanými jsou sportovní funkcionáři i policisté.
Opozice hrozí bojkotem voleb
Kvůli tragické události loni Egypt předčasně ukončil fotbalovou ligu, obnovena má být přesně po roce - 1. února.
V dubnu by se v zemi mohly uskutečnit parlamentní volby. Hlavní opoziční koalice Fronta národní spásy podle webu televize Al-Arabíja pohrozila jejich bojkotem, pokud islamistický prezident Muhammad Mursí nenajde "komplexní řešení" krize.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist