Volební komise v Egyptě dále připravuje konečné výsledky nedávného referenda o návrhu nové ústavy a prozkoumává všechny stížnosti na průběh hlasování. Řekl to v pondělí člen komise Mahmúd Šúša. Nevyloučil oznámení konečných výsledků ještě během pondělí, jak se předpokládalo, ale označil to za málo pravděpodobné.

O textu ústavy, který připravili islamisté z vládnoucího Muslimského bratrstva, se hlasovalo po dvě minulé soboty. Státní média v neděli uvedla, že podle neoficiálních propočtů Egypťané přijali návrh nové ústavy většinou 64 procent odevzdaných hlasů. Opozice ale tvrdí, že hlasování provázelo mnoho podvodů, a podala proto četné stížnosti.

"Žádná stížnost nebude opomenuta, aby výsledky referenda vyjadřovaly skutečnou vůli Egypťanů," ujistil jiný člen komise. Neupřesnil, kolik stížností komise obdržela, a jak dlouho může trvat jejich posouzení.

Opozice se také domnívá, že ústava nechrání dostatečně práva žen a křesťanské menšiny a povede k přílišné islamizaci země. Zpochybňuje také průkaznost referenda s poukazem na to, že po oba dny hlasování se účast pohybovala jen slabě nad 30 procenty.

 

Související