Francouzští a maliští vojáci po noční letecké a pozemní operaci získali kontrolu nad letištěm v maliském Timbuktu. Ovládají také přístup do tohoto města, které ovšem dál drží islamisté. Informovaly o tom zdroje z maliské armády a mluvčí francouzské armády plukovník Thierry Burkhard.
Vysoký představitel maliské armády agentuře AFP sdělil, že spojenci se při postupu k letišti nesetkali s žádným odporem ze strany islamistů.
Starosta Timbuktu sdělil, že islamisté na útěku před postupujícími vojáky údajně zapálili knihovnu s tisícovkami vzácných rukopisů. Timbuktu bylo v 15. a 16. století duchovním a intelektuálním střediskem islámu v Africe a ve městě se nachází i rukopisy z období před vznikem islámu. Ve zničené knihovně pojmenované po dávném západoafrickém učenci Ahmadu Bábovi mohlo být podle maliských úřadů až 100 000 manuskriptů (více čtěte ZDE).
Francouzské operace v západoafrickém Mali začaly 11. ledna poté, co místní vláda požádala o pomoc před islamisty postupujícími ze severu k hlavnímu městu Bamaku. Francouzi do operace Serval ve své bývalé kolonii zapojili 3700 vojáků, z nichž skoro 3000 se nachází na území Mali.
Burkhard sdělil, že francouzské a africké jednotky 18. den od začátku intervence ovládají také území mezi Timbuktu a městem Gao. Francouzským a maliským jednotkám se oblast podařilo získat za podpory francouzských stíhacích letounů. Islamistickou baštu Gao, jinak též nejlidnatější město na severu Mali, spojenci dobyli v sobotu.
Jednání o africké misi v Mali
Francie zatím v bojích ztratila jednoho vojáka a vrtulník. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius dnes prohlásil, že Mali je "osvobozováno, kousek po kousku". Uvedl také, že teroristické skupiny v Mali zvolily úhybnou strategii a Paříž nechce do konfliktu zabřednout.
V úterý se v Etiopii uskuteční dárcovská konference, kde se budou hledat peníze pro rozmístění mezinárodní africké mise s mandátem OSN v Mali a přestavbu maliské armády. Evropskou unii bude zastupovat eurokomisař pro rozvoj Andris Piebalgs. Brusel již mezinárodní africké misi v Mali (AFISMA) přislíbil 50 milionů eur (více než 1,2 miliardy korun).
AFP napsala, že posilování afrických jednotek v Mali Francii umožní omezit svou vojenskou sílu a soustředit se spíš na politickou a finanční podporu úřadům v Bamaku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist