Do Mali, bývalé francouzské kolonie, intervenovaly vojenské jednotky. Ty tam poslal francouzský prezident Francois Hollande.

"Francouzští vojáci dorazili v pátek odpoledne na pomoc maliským jednotkám v boji proti teroristickým silám," prohlásil prezident. "Stojíme před zjevnou agresí, která ohrožuje existenci Mali. To je pro Francii nepřijatelné," dodal.

Na žádost Mali o pomoc prý bude Paříž reagovat spolu s africkými spojenci.

Po zahájení francouzské vojenské intervence v pátek večer zaznamenala  Maliská armáda první vojenský úspěch. Podle vojenských zdrojů se jí podařilo dobýt nazpět město Konna v centrální části země. Paříž vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby urychlila vyslání mezinárodních sil do Mali.

Rozsah francouzského vojenského zásahu v Mali, která má pomoci vládě této západoafrické republiky zastavit postup islamistů, není zatím znám. Do oblasti byly vypraveny desítky vojáků vyzbrojených nejmodernější armádní technikou. Po jejich příletu maliská armáda ihned zahájila proti povstalcům ofenzívu a začala je zatlačovat zpět na sever.

Pomoc z USA

USA v noci na dnešek oznámily, že zvažují poskytnout francouzským silám logistickou a zpravodajskou pomoc. Rovněž by mohly při operacích v poušti pomáhat svými bezpilotními letadly.

Francie se v pátek obrátila na radu, aby urychlila kroky, které by k vedly rozmístění cizích vojáků v Mali. Paříž zároveň OSN informovala, že francouzská intervence bude v zemi trvat po nezbytně dlouhou dobu.

Rada bezpečnosti OSN v prosinci sice schválila vyslání mezinárodní mírové mise do Mali, ale s jejím rozmístěním se z logistických a technických důvodů počítalo až na podzim. Vzhledem k vývoji situace v Mali Rada ve čtvrtek vyzvala k urychlenému vyslání mezinárodních jednotek do této africké země.

V centrální části Mali se stupňují boje mezi armádou a islamistickou skupinou Ansar Dine, napojenou na Al-Káidu. Islamisté, ovládající sever Mali, v minulých dnech postoupili dál na jih.