Při postupu maliské armády a francouzských jednotek na sever Mali přišli v pondělí islámští radikálové o strategická města Diabaly a Douentza v centrální části země. Prohlásil to v Paříži podle agentury AFP francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

Postup vojenských jednotek do obou měst označil za úspěch v ofenzivě proti radikálům, kteří deset měsíců ovládají velkou část severního Mali. Britský premiér David Cameron potvrdil, že Londýn bude uvažovat o další pomoci francouzským jednotkám.

Posádkové město Diabaly leží asi 400 kilometrů od metropole Bamaka. Do města na obrněných vozech vjely asi dvě stovky francouzských vojáků, které jistily bojová letadla a vrtulníky. Vojáci prý postupovali se zvýšenou opatrností kvůli obavám, že islamisté stačili některé oblasti zaminovat.

Douentza se nachází asi 800 kilometrů severozápadně od Bamaka na strategické cestě, která by mohla sloužit jako základna pro operace proti dalším městům ovládaným islamisty jako Timbuktu nebo Kidal. K tomuto městu na severovýchodě země se podle několika zdrojů islamisté vypuzení z centrální části země stahují. Douentzu podle místních opustili po leteckých úderech minulý týden.

Výjimečný stav

Maliské vládní oddíly podporované francouzskými silami bojují proti islámským radikálům, kteří nedávno začali postupovat na jih k hlavnímu městu. Francie do bojů vstoupila 11. ledna a v rámci operace Serval do Mali vyslala již 2150 vojáků. Kromě Francie do konfliktu hodlají zasáhnout i západoafrické státy.

Mezinárodní mise afrických zemí na podporu Mali by měla čítat asi 6000 afrických vojáků. Z nich by asi třetina měla být rozmístěna do soboty. Nyní se v Mali podle mluvčího francouzské armády nachází asi 1000 vojáků ze zemí západní Afriky a z Čadu.

Vláda v Mali v pondělí prodloužila o tři měsíce výjimečný stav vyhlášený 12. ledna, aby zajistila "dobrý průběh probíhajících vojenských operací".

Evropská unie zároveň navrhla uspořádat k Mali mezinárodní konferenci na ministerské úrovni. Konat se má 5. února v Bruselu za účasti zástupců Africké unie, OSN a regionálního bloku západoafrických států ECOWAS.

Vysoký představitel ECOWASu uvedl, že podle prvních odhadů mezinárodní africká mise v Mali vyjde na asi půl miliardy dolarů (asi 9,6 miliardy korun). Dosud se podle AFP hovořilo asi o třetině této částky. EU se rozhodla na ní podílet 50 miliony eur (asi 1,2 miliardy korun).

Británie zatím francouzským jednotkám v Mali poskytla dvě svá vojenská dopravní letadla typu C-17. Britský premiér Cameron k tomu řekl, že Londýn bude uvažovat o poskytnutí další pomoci týkající se dopravy a zpravodajských služeb.

Proti francouzské intervenci v Mali se vyjádřil egyptský islamistický prezident Muhammad Mursí, podle nějž vojenské operace v Mali pomohou rozdmýchat konflikt v regionu. Své vojáky do Mali nadále odmítá poslat Alžírsko. Mezinárodní společenství francouzskou intervenci prakticky jednomyslně podporuje, napsala AFP.

Související