Nejméně 55 mrtvých je dosavadní bilance páteční vzpoury ve věznici Uribana v západovenezuelském městě Barquisimeto. Dalších asi 90 osob utrpělo zranění. Podle agentury AFP to oznámil ředitel blízké nemocnice, kam byli mrtví a zranění převezeni.

Násilí ovládlo věznici během inspekce, při níž se patrně mezi trestanci zabavoval nepovolený materiál. Vězni následně napadli dozorce a policisty.

Podle AFP jde o jeden z nejvážnějších incidentů ve venezuelských věznicích za poslední desítky let. Asi třetina z celkového počtu zraněných se stále nacházela v nemocnici, jejich zdravotní stav je prý ale uspokojivý.

Úřady celkovou bilanci zatím nezveřejnily. Viceprezident Venezuely Nicolás Maduro incident označil za tragický a podle agentury AP prohlásil, že bylo zahájeno vyšetřování.

Vzpoura v Barquisimetu je poslední v sérii násilností za zdmi chronicky přeplněných venezuelských káznic. Loni v srpnu ve věznici Yare jižně od Caracasu zemřelo 25 lidí, měsíc předtím zemřely přes dvě desítky trestanců v Méridě.

Podle nevládních organizací každý rok umírá ve venezuelských věznicích násilnou smrtí 300 trestanců.

Venezuelské oficiální zdroje uvádějí, že místní věznice v současnosti zadržují asi 50 tisíc vězňů v nápravných zařízeních s celkovou kapacitou 14 tisíc míst. Věznice Uribana má kapacitu 850 vězňů, v současnosti je v ní zhruba 1400 trestanců.

Související