Ve sportu se tomu říká závod tělo na tělo. Dlouho po uzavření volebních uren v německé spolkové zemi Dolní Sasko nebylo jasné, kdo získá většinu v zemském parlamentu. CDU podle předpokladů vyhrála, předběžné výsledky ale ukazovaly pat pro pravici, dosavadní vládnoucí křesťanské demokraty CDU a liberální FDP, i levici tvořenou sociálními demokraty (SPD) a Zelenými.

Až před půlnocí bylo jasno. O jediný hlas bude mít parlamentní většinu levicová koalice SPD a Zelených. A to díky historickým výsledkům Zelených, kteří téměř zdvojnásobili svůj zisk. SPD naopak zaznamenala jeden z nejhorších výsledků v historii dolnosaských voleb.

Sociálnědemokratická SPD dostala 32,6 procenta a Zelení 13,7 procenta.  V zemském sněmu tak obsadí o jediné, nicméně rozhodující křeslo víc než středopravá koalice dolnosaského ministerského předsedy Davida McAllistera (CDU), která se po neděli stává minulostí.

Lídr SPD Peer Steinbrück, který hodlá v podzimních volbách vyzvat kancléřku Angelu Merkelovou, to s ulehčením komentoval tak, že existuje naděje na změnu ve vládě i na spolkové úrovni. "A na to sází SPD, a já na to sázím také," řekl.

Liberálové se udrželi v parlamentu

Země, z níž pochází někdejší sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder, se za poslední roky posunula doprava. V minulém volebním období jí vládla pravicová černožlutá koalice křesťanských demokratů (CDU) a liberálů (FDP).

Právě FDP předpovídaly průzkumy, že ze zemského parlamentu úplně vypadnou. Liberálové nakonec získali "senzačních" 9,9 procenta hlasů, kvůli asi pětiprocentnímu propadu CDU, která má 36 procent, to ale na vládnutí nebude stačit.

Rozhoduje každý hlas

Dolní Sasko má poměrně složitý volební systém, ve kterém se některé formace mohou dočkat i dodatečných vyrovnávacích mandátů. S napětím se proto čekalo na sečtení všech hlasů. Nynější levice dá podle konečných předběžných výsledků dohromady 69 hlasů vůči 68 pravice.

Budoucnost pro zemského premiéra?

Pro jednačtyřicetiletého zemského premiéra Davida McAllistera (CDU) byly volby i testem jeho vlastní politické budoucnosti.

"McAllister určitě patří do úzké skupiny, ze které budou křesťanští demokraté jednou vybírat nástupce Angely Merkelové," řekl agentuře Reuters politolog z berlínské Freie Universität Gero Neubauer. Očekávání ale bezpochyby splnil, ačkoliv výsledek to nebude mít.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se