Šéf americké internetové společnosti Google Eric Schmidt přicestoval na kontroverzní pobyt do komunistické Severní Koreje, kde je jen velmi omezený přístup k internetu.
Společně se Schmidtem je v KLDR na "soukromé humanitární misi" i bývalý guvernér amerického státu Nové Mexiko Bill Richardson, který by se mohl pokusit vyjednat propuštění Američana korejského původu, kterého v listopadu zatkly severokorejské úřady.
Severní Korea je považována za zemi, která vůči internetu uplatňuje nejpřísnější politiku. Schmidtův záměr navštívit KLDR se nesetkal s nejlepšími reakcemi, i když hlavně fanoušci Googlu jsou jeho rozhodnutím někdy fascinováni. Schmidt už před cestou řekl, že se chce na vlastní oči přesvědčit, v jakém stavu je severokorejská ekonomika.
Z vedení Googlu v Severní Koreji zatím nikdo nebyl. Součástí delegace je i šéf koncepčního centra Google Ideas Jared Cohen, který dříve pracoval na ministerstvu zahraničí USA.
Americká vláda není z cesty nadšena a tvrdí, že ničemu nepomůže. "Nedomníváme se, že by načasování (cesty) bylo obzvláště přínosné," uvedla ve čtvrtek mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nulandová. Připomněla, že Rada bezpečnosti OSN v současnosti zvažuje, jak reagovat na prosincové odpálení severokorejské rakety dlouhého doletu. S většinou vyspělých zemí má Pchjongjang špatné vztahy, největším spojencem KLDR je Čína.
Snaha o osvobození zadrženého Američana
Richardson zdůraznil, že se jedná o "soukromou humanitární misi, nezávislou na vládě USA". V Pchjongjangu by se delegace, jež kromě Richardsona, Schmidta a Cohena zahrnuje také Schmidtovu dceru, prý měla zdržet dva a půl dne.
Kim Čong-unovi se nejspíš narodil dědic. První dáma podle snímků už porodila, píší média - čtěte ZDE
Počet uprchlíků z KLDR výrazně klesl. Kvůli větším represím a kontrole hranic - čtěte ZDE
"Setkáme se se severokorejskými politickými vůdci. Setkáme se s ekonomickými vůdci, s představiteli armády. Navštívíme některé univerzity," prohlásil bývalý americký diplomat Richardson.
Ten má se Severní Koreou již své zkušenosti, protože v posledních 20 letech se mu podařilo vyjednat propuštění několika amerických státních příslušníků, kteří byli v zemi zadrženi.
Tentokrát by se mohl Richardson pokusit o osvobození Američana korejského původu jménem Pae Jun-ho, který do země vstoupil jako turista a byl zatčen 3. listopadu. Podle severokorejských úřadů se Američan přiznal k "nepřátelskému" činu namířenému proti severokorejskému státu. Pokud bude usvědčen, může ho čekat až desetiletý trest v pracovním táboře, uvedla agentura AP.
"Pokusíme se zjistit jeho situaci, setkat se s ním a případně položit základy k jeho návratu domů," řekl Richardson. "Mluvil jsem s jeho synem, který žije ve státě Washington. Žádal mne, abych ho přivezl zpátky. Pochybuji však, že toho můžeme dosáhnout při této cestě," dodal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist