Indie ve středu popravila Amira Kasaba, který byl v květnu 2010 shledán vinným z vraždy, z vedení války proti Indii, ze spiknutí a z terorismu a odsouzen k smrti. Podílel se totiž na útoku, při kterém zahynulo 166 lidí.

Jeho pozdější odvolání soudy zamítly, definitivně tak učinil indický nejvyšší soud letos v srpnu a žádost o milost zamítl začátkem listopadu také indický prezident Pranáb Mukherdží. Skupina Laškare tajjaba, která útok na Bombaj údajně připravila, označila Kasaba za "hrdinu".

Trest smrti se v Indii uplatňuje jen v případech nejbrutálnějších zločinů. Naposledy byl v zemi popraven muž za vraždu a znásilnění v roce 2004.

Kasab se jako jediný z teroristického komanda dostal do rukou bezpečnostních sil živý. Devět jeho kompliců přišlo o život při předem připravených a současně provedených útocích na několika místech v přístavním velkoměstě Bombaji 26. listopadu 2008, kdy se teprve po třech dnech podařilo útočníky zcela zneškodnit. Podle indických vyšetřovatelů Kasab vraždil společně s jedním komplicem na bombajském hlavním vlakovém nádraží. Dvojice postřílela 58 lidí a dalších 104 zranila.

R.R. Pátil, ministr vnitra státu Maháráštra, kde Bombaj leží, označil popravu za "poctu všem nevinným lidem a policistům, kteří přišli o život při tehdejším děsivém útoku proti národu".

Velitel Laškare tajjaba v telefonátu agentuře Reuters uvedl, že Kasab "inspiruje další bojovníky, aby ho následovali". Šok vyslovili také představitelé pákistánské odnože hnutí Taliban. "Není pochyb o tom, že jde o velmi šokující zprávu a velkou ztrátu, když byl muslim oběšen na indické půdě," řekl mluvčí Talibanu Ihsanulláh Ihsán.

Zrychlené odvolací řízení

Indické úřady čelily velkému tlaku veřejnosti, aby Kasaba popravily co nejdřív. Vláda proto urychlila, jak jen bylo možné, odvolací proces i popravu. To v Indii může trvat celé roky a někdy i několik desetiletí.

Kasab s dalšími ozbrojenci vnikli do Bombaje na lodi 26. listopadu 2008. Vybavení mobilními telefony a vyzbrojení granáty a automatickými zbraněmi začali vraždit na hlavní železniční stanici, v luxusních hotelích a židovském středisku. Třídenní útok přenášela živě místní televize a sledovala ho nejen celá Indie, ale i zbytek světa.

Indie z přípravy útoku obvinila pákistánskou islamistickou skupinu Laškare tajjaba, což vyvolalo napětí ve vztazích mezi oběma zeměmi, které disponují jadernými zbraněmi.

Související