Zbrklé předjíždění vozidel na dovolené v Chorvatsku může vyjít pěkně draho. Nově hrozí dokonce vězení. Od 1. ledna tam platí nový zákon, který trestá tzv. "rozpustilou jízdu". Za ni právě hrozí až tři roky za mřížemi.

"Zvláštní je, že rozpustilá jízda je součástí trestního zákona, a ne dopravního. Což je nejen unikátní v Evropě, ale nezvyklé i v Chorvatsku. O tom, zda se řidič dopustil rozpustilé jízdy, rozhoduje na místě policista," říká Michaela Škardová z Ústředního auto-moto klubu (ÚAMK).

To znamená, že je jen na policistovi, zda případný přestupek vyhodnotí jako "běžný" nebo zda už spadá pod rozpustilou jízdu. Rozdíly v trestu mohou být velké. "Pokud se totiž policista rozhodne, že nešlo o rozpustilou jízdu, tresty jsou nižší a zůstávají tam, kde byly vždy," říká Škardová.

Rozpustilou jízdu přesně definuje chorvatský zákon. "Účastník silničního provozu, který (...) řídí auto v zakázaném směru, předjíždí kolonu vozidel na nedostatečně zřetelném místě, nebo jezdí rychlostí, která přesahuje 50 km/h v osídlené obci (...) bude potrestán odnětím svobody až na tři roky," říká přímo chorvatský zákon.

"V praxi by to mělo vypadat tak, že pokud řidič pojede 105 km/h okolo školky, kde je rychlost omezená na 30 km/h, policisté to vysoce pravděpodobně vyhodnotí jako rozpustilou jízdu," říká Škardová.

Jízdou v zakázaném směru se míní hlavně jízda v protisměru například na dálnici. "Podle našich chorvatských kolegů místní policie už takový problém během prvního týdne roku řešila, a to podle tohoto zákona," dodává.

Češi rádi předjíždí

"Častým přestupkem českých řidičů na chorvatských silnicích, například na přímořské magistrále, bývá předjíždění kolon automobilů na zvláště nebezpečném místě (dokonce i přes plnou čáru)," stojí v tiskové zprávě ÚAMK.

Ale chorvatské vězení je asi tím lepším východiskem nebezpečného honu za brzkým příjezdem na dovolenou. Výstrahou jsou každoroční nehody nejen českých řidičů.

Důležité je ale připomenout, že vše závisí na chorvatském policistovi, jak danou jízdu vyhodnotí. "Nemůžeme předpokládat, že když český řidič překročí rychlost o pár kilometrů za hodinu, tak půjde do vězení," uklidňuje Škardová.

"Navíc, půjde-li o naléhavý případ (například rychlá jízda s těhotnou manželkou do nemocnice apod.), neznamená to automaticky, že se řidič vystavuje několikaletému vězení," dodává.

Zákon pamatuje i na omamné látky nebo alkohol. "Chorvatské dopravní předpisy tolerují 0,05 promile alkoholu v krvi v případě, že se řidič nedopustí přestupku. Tolerance neplatí pro vozidla nad 3,5 tuny, ale také vozidla s přívěsem," vysvětluje Škardová.

Nový zákon je zamířen především na neukázněné řidiče a podle Škardové se řidič musí dopustit opravdu vážného přestupku, nebo musí porušit více předpisů. "Každopádně je to novinka, na kterou je nutné při dovolené v Chorvatsku pamatovat," uzavírá Michaela Škardová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist