Chorvaté v nedělním eferendu schválili vstup své země do Evropské unie. Po sečtení skoro všech hlasů ho podpořilo 66 procent voličů, 33 procent bylo proti, informovala ústřední volební komise. Souhlas Chorvatů s členstvím v Evropské unii v referendu se všeobecně očekával.

Hlasovat ale přišlo necelých 44 procent voličů, což podle agentury AP ukazuje, že v zemi ve vztahu k EU panuje apatie. "Je vidět, že lidé jsou unavení," řekl premiér Zoran Milanović. "Bylo by lepší, kdyby volební účast byla vyšší, ale taková je realita," dodal.

Když se referendum o vstupu do EU v červnu 2003 konalo v Česku, vyslovilo se pro něj 77 procent lidí. Hlasovat přišlo 55 procent voličů.

Chorvatský premiér Milanović hovoří o výsledku referenda jako o historickém rozhodnutí a o bodu obratu v chorvatských dějinách. "Jsem rád, že Evropa se stane mým domovem," řekl ve volební místnosti prezident Ivo Josipović.

Podle EU je výsledek hlasování dobrou zprávou pro celou jihovýchodní Evropy. "Ukazuje, že díky politické odvaze a odhodlání k reformám je členství v EU na dosah," uvedla unie.

Vstup Chorvatska podpořila velká většina tamních politických stran, a dokonce i idol chorvatských nacionalistů Ante Gotovina, který si odpykává dlouholetý trest za válečné zločiny, svým krajanům z vězení vzkázal, aby hlasovali pro EU. "Civilizačně tam patříme," připomněl.

Radikální nacionalisté ale tvrdí, že se vstupem do EU bude Chorvatsko vyprodáno a přijde o nezávislost, ze kterou bojovalo na začátku 90. let. Odpůrci EU nyní kvůli nízké volební účasti žádají, aby se referendum opakovalo. "Hlasování není legitimní, protože se ho většina lidí nezúčastnila," vysvětlují.

Policie přetírá nápisy na domech

Ve Splitu, baště nacionalistů, se dnes na zdech domů objevily nápisy jako "Zastavte zkázu, ne Evropské unii". Policie je přetírala bílou barvou.

Mnozí v Chorvatsku i jinde v Evropě si kladou otázku, co tato malá země s bující korupcí a velkými ekonomickými problémy může unii nabídnout, napsala agentura AP. Ale i EU v současnosti kvůli úvěrové krizi v eurozóně prožívá mimořádně těžké období.

Pokud přistoupení Záhřebu k EU ratifikují současní členové unie, stane se Chorvatsko jejím 28. členem příští rok začátkem července. Ratifikace by měla být pouhou formalitou. Ze zemí bývalé Jugoslávie je nyní členem Evropské unie Slovinsko.