Americký soud v pátek definitivně potvrdil dohodu o odškodnění mezi britskou petrochemickou společností BP a zhruba 100 tisíci soukromníky a firmami, které postihl únik ropy do Mexického zálivu v roce 2010.

BP podle dohody zaplatí zhruba 7,8 miliardy dolarů (150 miliard korun). Podle agentury AP vyjádřili spokojenost s dohodou zástupci BP i právníci poškozených.

Soudce Carl Barbier dohodu předběžně schválil už v květnu a nyní svůj verdikt potvrdil. "Žádná z námitek neukázala, že by dohoda byla jiná než spravedlivá, rozumná a přiměřená," uvedl soudce.

BP vyjádřila s ujednáním spokojenost. "Soudní rozhodnutí je důležitým krokem k tomu, aby BP dostála svým závazkům v hospodářské a ekologické obnově Mexického zálivu," uvedl mluvčí firmy Scott Dean.

Zdůraznil, že díky soudnímu rozhodnutí se podaří zamezit vleklým právním přím, které následovaly u ekologických havárií v minulých letech. Například spor o odškodnění za ropný únik z tankeru Exxon Valdez na Aljašce se táhl více než 15 let.

Také právníci poškozených dohodu uvítali. Podle nich přinese lidem postiženým havárií ekonomickou podporu, kterou potřebují.

V dubnu 2010 vybuchla v Mexickém zálivu těžební plošina Deepwater Horizon provozovaná BP.

Exploze zabila 11 dělníků a z vrtu v hloubce 1500 metrů pak začala unikat ropa. Surovina vytékala do moře až do července. Celkem uniklo na 800 milionů litrů ropy, která zamořila pobřeží USA od Texasu po Floridu. Byla to nejhorší ekologická havárie v dějinách Spojených států.

Část sporů stále probíhá

BP už kvůli havárii přistoupila na to, že zaplatí pokutu 4,5 miliardy dolarů. To je nejvyšší sankce za urovnání trestní žaloby podobného druhu v americké historii. Společnost ale stále čelí civilní žalobě ze strany americké federální vlády i států, které ropná havárie zasáhla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist