Čínské pozorovací letadlo ve čtvrtek podle Tokia narušilo japonský vzdušný prostor. Přeletělo prý nad souostrovím ve Východočínském moři, na něž si dělají nárok obě země.
K ostrovům okamžitě vystartovalo osm japonských stíhaček, které ale nepodnikly žádnou akci. Peking vyzval Japonce, aby do oblasti kolem ostrovů nezasahovali.
Incident se odehrál v oblasti souostroví, jež Japonsko nazývá Senkaku a Čína Ťiao-jü. Neobydlené skalnaté ostrůvky jsou obklopeny vodami bohatými na ryby a zřejmě i na zemní plyn. Oblastí rovněž vedou významné námořní trasy.
Japonsko proti akci letadla čínské oceánské správy, které bylo nad ostrovy zaregistrováno dopoledne pár minut po 11. hodině místního času (03:00 SEČ), podalo oficiální protest. Jak uvedlo japonské ministerstvo obrany, letectvo do akce zapojilo osm stíhaček F-15, informuje stanice ABC News .
Mluvčí japonské vlády Osamu Fudžimura označil incident za "maximálně odsouzeníhodný". Podle Fudžimury japonské pobřežní hlídky taktéž zaznamenaly přítomnost čínských lodí ve vodách blízko ostrovů.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej nicméně na čtvrteční pravidelné tiskové konferenci prohlásil, že přelet čínského letounu byl "naprosto normální". Ministerstvo rovněž vyzvalo Japonsko, aby samo přestalo pronikat do námořního a vzdušného prostoru kolem sporných ostrovů.
Spor o neobydlené ostrovy trvá. Čína uspořádala další vojenské cvičení - čtěte ZDE
Bezvýznamná pustina? Čína kvůli Senkaku zažívá největší protijaponské bouře od roku 1972 - čtěte ZDE
K novému rozdmýchání konfliktu kolem souostroví přispělo nedávné rozhodnutí Japonska odkoupit tři z pěti největších ostrovů v souostroví od soukromých vlastníků. V Číně pak vypukly protijaponské demonstrace, které se místy zvrhly v násilí.
Spor má rovněž vážné ekonomické dopady, hlavně na japonské automobilky a výrobce elektroniky, kteří mají na čínském území továrny. Dělníci totiž proti japonským nárokům protestovali stávkou a řada závodů tak musela na několik dní výrobu přerušit.
Zatím o posledním neoprávněném proniknutí do teritoriálních vod informovalo Japonsko před dvěma dny. Dvě čínské lodě hlídkující v Jihočínském moři v úterý ignorovaly varování japonské pobřežní stráže, aby oblast opustily, uvedly zpravodajské agentury.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist