Japonská vláda chce od soukromých vlastníků odkoupit ostrůvky ve Východočínském moři, které si nárokuje jak Tokio, tak Peking. O tomto záměru, který pravděpodobně zvýší napětí mezi dvěma největšími asijskými ekonomikami, informoval japonský tisk.

Neobydlené ostrovy, které jsou v Japonsku známé jako Senkaku a v Číně jako Tiao-jü, jsou už dlouho problematickým bodem japonsko-čínských vztahů.

V posledních měsících napětí vzrostlo poté, co se na ostrovech vylodili japonští nacionalisté. To v Číně vyvolalo protesty a před týdnem napadl vozidlo japonského velvyslance v Pekingu muž, který z něj strhl japonskou vlaječku.

Jak uvedla agentura Reuters, japonská vláda ostrovy koupí za 2,05 miliardy jenů (asi 520 milionů korun) a majitelé už brzy podepíší smlouvu. Plánovanou koupi ostrovů schválí schůzka vládního kabinetu už v polovině září, upřesnily největší japonské deníky.

Ostrovy ležící asi 200 kilometrů severovýchodně od Tchaj-wanu spravuje Japonsko, ale nároky na ně krom Číny vznáší i Tchaj-wan. Skalnatá země není obydlená, ale vody, které ji obklopují, jsou velmi bohaté na ryby a obsahují zřejmě značné zásoby zemního plynu.

Japonsko za druhé světové války okupovalo velkou část Číny a kolonizovalo Korejský poloostrov. Tato skutečnost vyústila v územní spory, které se nevyřešily ani sedm desetiletí po skončení válečného konfliktu a kalí vztahy mezi sousedními zeměmi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist