Test rakety, kterou Severní Korea ve středu poslala na oběžnou dráhu, byl prvním úspěšným pokusem v její historii. Podle Tomáše Přibyla, publicisty zabývající se kosmonautikou, má družice ale jen minimální využití. Hlavním cílem bylo podle něj testování vojenské techniky.

"Severní Korea je na tom s raketami v současné době tak dobře, že zajišťuje jejich vývoz do světa. Pro ně je to úžasný obchodní artikl," vysvětluje Přibyl.

Nebezpečí atomového útoku ale podle Přibyla nehrozí. "Jaderná bomba je vždycky spíše zastrašovací zbraň. Podívejte se na studenou válku, tam ji měli všichni a nepoužil ji nikdo. Na druhé straně země, která má jadernou bombu, na tu se neútočí," dodává.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se