Profesionální let na Měsíc, který je mnohem levnější než ty zajišťované vládou. S takovou nabídkou pro fanoušky vesmíru přichází start-up z amerického Colorada.
Firmu Golden Spike řídí bývalí manažeři z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a k expedicím chtějí využívat nosné rakety a kosmické lodi, které se již vyvíjejí na zakázku NASA pro dopravu kosmonautů k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
Dvoučlennou posádku má výprava na Měsíc stát zhruba 1,5 miliardy dolarů (téměř 29 miliard korun).
Podle počtu zákazníků společnost prohlašuje, že první misi chce podniknout do roku 2020. Jestli vůbec nějaké zájemce už má, zatím neprozradila.
"Naše vize je vytvořit spolehlivý, dostupný komerční dopravní lunární systém," říká jeden ze zakladatelů start upu, bývalý letový dispečer kosmických lodí Apollo Gerry Griffin.
Podle Alana Sterna, který býval v NASA odpovědný za vědecký výzkum, by první let vyžadoval vstupní investici sedm až osm miliard dolarů. Každá další expedice, během níž by dvoučlenná posádka absolvovala dvoudenní cestu na Měsíc, by přišla na půldruhé miliardy dolarů.
Rusko plánuje výstavbu základny na Měsíci. Chce získat náskok před konkurenty - čtěte ZDE
K vesmírné stanici ISS vyrazila první soukromá loď. Veze zásoby pro astronauty - čtěte ZDE
"Dokážeme postavit misi s lidskou posádkou za cenu robotické, pravidla hry se mění," řekl Stern. Finanční pozadí projektu zůstává v tajnosti, nicméně tři nebo čtyři expedice by mu ziskovost nezaručily.
"Musíme prodat co nejvíc, nestojíme o směšná čísla," řekl Stern. Průzkumy prý ukázaly, že zájemce by Golden Spike mohla najít v 15 až 25 zemích. Počítá proto s investicemi do reklamy a marketingu.
Potenciálními zákazníky jsou civilní kosmické agentury, podniky, výzkumné ústavy i mimořádně zámožní jednotlivci. "Můžeme dát dohromady i projekt dostupný pro středně velké státy, jako jsou Korea, Indonésie nebo Jižní Afrika," uvedl Stern.
Golden Spike ale není jedinou společností, která soukromý let na Měsíc nabízí. Dalšími jsou například účastníci soutěže vědeckých týmů, kterou pomáhá sponzorovat Google, firma Moon Express či SpaceX nebo Virgin Galactic extravagantního miliardáře Richarda Bransona.
Astronomické snímky roku 2012
Astronomické snímky roku 2012
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist