Zapsal se do dějin austronautiky. Americká mise na Měsíc byla i dokladem úspěšnosti amerického vesmírného programu a dala zapomenout na předchozí sovětská prvenství - vypuštění první umělé družice Sputnik v roce 1957 a první oblet zeměkoule v roce 1961. Muž, který byl ztělesněním tohoto amerického úspěchu, americký astronaut Neil Armstrong, zemřel v souvislosti s potížemi po operaci srdce krátce po svých dvaaosmdesátých narozeninách.

"S lítostí oznamujeme, že Neil Armstrong zemřel v důsledku komplikací způsobených jeho srdečními problémy a operací, kterou nedávno prodělal," citovala CNN oficiální prohlášení Armstrongovy rodiny.

Armstrong, který se narodil 5. srpna 1930 v malém městečku Wapakoneta v Ohiu, podstoupil na začátku srpna operaci věnčitých tepen, při níž mu také voperovali bypass. Podle tehdejších informací se po zákroku cítil lépe.

"Daří se mu skvěle," citovala televizní stanice NBC jeho manželku Carol. Zástupce NASA o Armstrongovi řekl, že je to "opravdový americký hrdina" a popřál mu tehdy, aby se rychle uzdravil.

"Přestože truchlíme nad ztrátou skvělého člověka, musíme také připomenout a oslavit jeho pozoruhodný život. Doufáme, že bude příkladem pro mladé lidi po celém světě a ukáže jim, jak měnit sny ve skutečnost, překonávat překážky a v touze po objevování obětavě sloužit věci větší, než jsou oni sami," uvedla Armstrongova rodina.

"Pokud budete chtít uctít Neilovu památku, podívejte se za jasné noci na Měsíc, vzpomeňte si na něj a pošlete mu vzkaz," vyzvala.

Barack Obama: Armstrong - největší hrdina všech dob

Ke smrti svého krajana se vyjádřily už i špičky americké politiky, včetně prezidenta Baracka Obamy.

"Neil byl jeden z největších amerických hrdinů - nejen své doby, ale všech dob," uvedl Obama a nazval Armstronga mužem, který nás naučil, jak obrovská je síla jednoho kroku.

Za hrdinu označil Armstronga i republikánský prezidentský kandidát Mitt Romney.

"Sešel jsem se a mluvil jsem s Neilem Armstrongem před několika týdny - jeho nadšení pro vesmír, vědu a objevy a jeho oddanost Americe mě budou inspirovat po celý život," dodal.

Malý krok pro člověka...

Povrchu Měsíce se Neil Armstrong jako velitel kosmické lodi Apollo 11 poprvé dotkl 20. července 1969.

"Tady je základna Tranquillity. Orel přistál!" ozvalo se tehdy krátce po deváté večer středoevropského času z Měsíce.

Neil Armstrong One Small Step

O čtyři hodiny později Armstrong sestoupil po žebříku k šedavému měsíčnímu povrchu a pronesl slavnou větu: "Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo." Poté otiskl do zdejšího prachu natrvalo své stopy.

S dalším členem posádky, Edwinem "Buzzem" Aldrinem, strávili na povrchu Měsíce téměř tři hodiny.

Po návratu z druhé a poslední vesmírné cesty patřil Armstrong k nejpopulárnějším lidem zeměkoule. Navštívil více než 20 zemí světa a v USA dostal Prezidentskou medaili Svobody.

V roce 2009 u příležitosti 40. výročí letu Apolla 11 do vesmíru spustila Knihovna a muzeum Johna Fitzgeralda Kennedyho zvláštní webové stránky www.wechoosethemoon.org,kde lze virtuálně prožít Armstrongův let.

Americký spisovatel Norman Mailer napsal o misi román Oheň na Měsíci, který vyšel také v češtině.

Neil Armstrong One Small Step

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist