Odsouzený bosenskosrbský válečný zločinec Radislav Krstić si může odpykat trest v Polsku, rozhodl varšavský soud. Polsko o to z bezpečnostních důvodů požádal Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY), který Krstiče za napomáhání ke genocidě v bosňácké (dříve muslimské) enklávě Srebrenica odsoudil v roce 2004 ke 35 letům vězení.
Krstić se proti převozu do Polska může odvolat. Deník Gazeta Wyborcza ale na svém webu s odvoláním na neoficiální zdroj uvedl, že se tak zřejmě nestane, protože bývalý bosenskosrbský generál s uvězněním v Polsku souhlasí.
Krstić si trest za zločiny ve Srebrenici v roce 1995 původně odpykával v Británii. Před dvěma lety ho napadli tři muslimští spoluvězni, kteří mu podřezali krk, Krstić sotva přežil. Poté byl převezen zpět do Haagu.
Ve Srebrenici bosenskosrbské jednotky v červenci 1995 povraždily na 8000 muslimských mužů a chlapců. Šlo o největší masakr v Evropě od konce druhé světové války.
Krstić se po více než čtvrtstoletí podle všeho stane prvním válečným zločincem v polském vězení. Posledním byl Erich Koch, který byl od konce 20. let do roku 1945 vůdcem stranických struktur NSDAP v tehdy německém Východním Prusku. V Polsku byl sice koncem 50. let odsouzen k smrti, trest mu byl ale změněn na doživotí. Zemřel v roce 1986 ve věznici ve městě Barczewo v severovýchodním Polsku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist