Premiéři Srbska a Kosova Ivica Dačić a Hashim Thaçi se na úterním jednání v Bruselu dohodli na zřízení přechodů mezi Srbskem a Kosovem. Oznámila to šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová.
Premiéři se dohodli, že budou společně obhospodařovat čtyři přechody na svých hranicích, dva z nich se mají otevřít příští pondělí a dva další pak 31. prosince.
Kosovo udělalo ze správy hraničních přechodů velký problém, hlavně na severu země, kde obyvatelé srbského původu odmítají uznat autoritu Prištiny.
Ashtonová oznámila tuto dohodu po třetí schůzce mezi oběma politiky během šesti týdnů. Jednání bylo součástí "dialogu" mezi oběma premiéry, jehož cílem je normalizovat vztahy mezi Prištinou a Bělehradem, který neuznává nezávislost Kosova vyhlášenou v roce 2008 a nadále považuje toto území za svou provincii.
Podle Ashtonové každý z obou premiérů jmenuje jednoho "styčného důstojníka" v Bělehradě a Prištině. Úřadovnu jim k tomu poskytne delegace EU v obou hlavních městech.
Kosovský premiér Hashim Thaçi podle Ashtonové prosazoval zřízení speciální policejní multietnické jednotky, která by měla chránit církevní a kulturní dědictví.
EU měla na webu mapu Srbska bez Kosova. Byla to technická chyba, vysvětluje Brusel - čtěte ZDE
Ostnaté dráty a kulometná hnízda. Na hranicích Kosova, které neexistují - čtěte ZDE
Obě strany prohlásily, že jsou připraveny hledat prostředky k zajištění transparentního oběhu peněz mezi oběma entitami, aby podpořily srbskou komunitu v Kosovu.
Stovky kosovských Srbů zablokovaly v noci na středu stavební práce na přechodu Jarinje na severu země. Žádají, aby srbské úřady zajistily písemně, že zřízení těchto přechodů nebude v budoucnu znamenat, že budou potřebovat doklady totožnosti vydané Prištinou nebo budou dokonce nuceni vybavit svá auta kosovskou státní poznávací značkou, aby mohli přejíždět z Kosova do Srbska.
Evropská podmínka
Dačić a Thaçi se mají znovu sejít 17. ledna.
Rozhovory mezi představiteli Kosova a Srbska mají především zajistit zlepšení podmínek každodenního života srbské menšiny v Kosovu a kosovských Albánců, který jim komplikuje kontroverzní status země.
Konkrétní výsledky v normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi si klade Brusel jako podmínku k tomu, aby Bělehrad a Priština mohly pokračovat na cestě sblížení s Evropskou unií. Srbsko získalo v březnu status kandidáta na členství v EU, ale Kosovo je na počátku procesu integrace do Evropy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist