Záhřebský soud poslal v úterý bývalého chorvatského premiéra Iva Sanadera za korupci na deset let do vězení. Informovala o tom agentura Reuters.
Rozsudek není pravomocný, obě strany se proti němu mohou odvolat. Sanader, jenž v minulosti všechna obvinění opakovaně odmítal, je nejvyšším chorvatským politikem, který od získání nezávislosti země na Jugoslávii v roce 1991 čelí před soudy obviněním z korupce a zneužití pravomocí.
Případ se týká přijetí úplatku od rakouské banky Hypo Alpe Adria Group (HGAA) a od maďarské ropné společnosti MOL. Obě řízení byla spojena do jednoho procesu.
Podle obžaloby Sanader v polovině 90. let ještě jako náměstek ministra zahraničí při jednání o úvěru od zmíněné rakouské banky přijal 3,6 milionu kun (asi 12 milionů korun) jako nezákonnou provizi. Dostat ji měl za vyjednání půjčky pro chorvatskou diplomacii k vedení jejích zahraničních zastupitelských úřadů v době, kdy bylo Chorvatsko ve válečném stavu.
Sanader to před soudem odmítl a rázně se ohradil proti tomu, že by zneužil někdejší válečné situace v Chorvatsku.
Od koncernu MOL prý Sanader jako premiér v roce 2008 dostal deset milionů eur (takřka 254 milionů korun) za získání většinového podílu v chorvatské rafinerii INA.
MOL odkoupil od chorvatské vlády v roce 2003 čtvrtinový podíl státní rafinerie a o čtyři roky později ho zvýšil na 47 procent. Obchod ale vyvolal kontroverze, protože MOL získal podíl větší, než vlastní samo Chorvatsko.
Tribunál v Haagu osvobodil chorvatské generály, V Záhřebu je přivítaly tisíce lidí - čtěte ZDE
Bob Dylan urazil Chorvaty příměrem k nacistům. V tamním rádiu dohrál - čtěte ZDE
Sanader v současné době čelí před soudem několika korupčním skandálům. Obžaloba ho rovněž viní, že na úkor státu i firem získal pro sebe a svou vládní stranu Chorvatské demokratické společenství (HDZ) desítky milionů eur.
HDZ Sanadera vyloučila krátce poté, co v roce 2009 rezignoval na úřad ministerského předsedy. V roce 2010, kdy již byl vyšetřován z korupce, ze země odjel. Záhřeb na něj proto vydal mezinárodní zatykač, na základě kterého byl dopaden rakouskou policií a nakonec byl loni vydán do vlasti. Po zaplacení kauce v přepočtu asi 46 milionů korun byl propuštěn z vyšetřovací vazby.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist