V Rusku čím dál víc lidí podléhá panice před blížícím se 21. prosincem, kdy má podle některých výkladů mayského kalendáře nastat konec světa. Situace už zaměstnává i vysoké úředníky a politiky.

Veřejnost musel uklidňovat ministr pro mimořádné situace, poslanci Státní dumy i představitelé pravoslavné církve, napsal ve své reportáži americký deník The New York Times.

Poměrně běžně se lidé snaží před předpokládaným koncem světa zásobit co největším množstvím potravin a dalších nezbytností, takže leckde obchody zejí prázdnotou. Panika ovládla například burjatskou metropoli Ulan-Ude, kde z pultů zmizely svíčky a sirky, nebo město Omutninsk asi 700 kilometrů východně od Moskvy.

Tam plenění obchodů způsobila jediná "nevinná" zpráva v místních novinách, která přiměla místní obyvatele, aby vzali obchody útokem.

Ruskými médii proběhla také zpráva o skupinové psychóze vězeňkyň v káznici poblíž čínských hranic. Trestankyně tam v listopadu navštívil pravoslavný kněz Tichon Iršenko a popisoval, že v zařízení panuje stísněná atmosféra, protože ženy mají vážné zdravotní a psychické problémy a rapidně také přibývá pokusů o útěk.

Rusko se muselo apokalyptickými náladami začít zabývat na nejvyšší úrovni. Ministr pro mimořádné situace Vladimir Pučkov minulý týden spoluobčany uklidňoval a vzkázal, že ačkoli má jednoduchý přístup k odborným i důvěrným informacím, konec světa nic nenaznačuje.

Poslanci oficiálně vyzvali média, aby paniku v Rusku dál nepřiživovala. V jejich zprávě, z níž citovala agentura ITAR-TASS, mimo jiné stojí: "V našem výboru jsou i členové akademie věd a někteří jsou velmi váženými odborníky, proto můžeme s plnou vážností říct: žádný konec světa se nechystá."

Problémy s šířením paniky ale nemají jen v Rusku. Francie třeba bude muset řešit, co si počne se zástupy lidí, kteří podle všeho začnou koncem prosince proudit do malé pyrenejské vesničky Bugarach. Místní hora vysoká 1231 metrů prý totiž bude zkázy ušetřena.

Mayové očekávají lepší časy

Zprávy o blížícím se konci světa vznikly na základě propočtů založených na mayském kalendáři. Ten začíná v roce 3114 před naším letopočtem a čas počítá v různě dlouhých časových jednotkách, k nimž patří i takzvané baktuny dlouhé 394,26 roku. Letos 21. prosince končí právě 13. baktun a také delší cyklus dlouhý 5126 let.

Sami Mayové naopak žádné obavy nemají, na konec kalendářního cyklu se připravují už řadu měsíců s pomocí nejrůznějších rituálů. Tvrdí dokonce, že je v novém baktunu čekají lepší časy. Ten předchozí, který začal zhruba roku 1618 a zahrnoval například následky španělského dobyvatelského vpádu, pro ně zrovna šťastný nebyl.