Bavorská europoslankyně Monika Hohlmeierová usiluje na evropské úrovni o žalobu proti Česku. Chce si tak vymoci sblížení právních norem týkajících se držení pervitinu. Na kongresu věnovanému této droze v bavorském Bayreuthu to podle serveru regionálního deníku Nordbayerischer Kurier řekl mluvčí mnichovského ministerstva zdravotnictví Georg Walzel.

Z bavorského pohledu příliš liberální drogové politice Česka připisují bavorští politici hlavní vinu za současný nárůst užívání a pašování pervitinu na území největší německé spolkové země.

Tamním představitelům se nelíbí především to, že v České republice je od roku 2010 držení malého množství této drogy pro osobní potřebu pouze přestupkem, a ne už trestným činem.

To podle nich umožnilo v Česku boom výroby pervitinu, který je v Německu známý pod názvem "krystal". Bavorští konzumenti a dealeři se pak naučili tuto rychle návykovou drogu obstarávat v nedalekém českém pohraničí, kde ji získají výrazně levněji než v Německu.

Ke změně přístupu k této droze Prahu v nedávné době opakovaně vyzval bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann, který chce kvůli zaplavování Bavorska českým pervitinem zpřísnit i namátkové kontroly policie a celníků u hranice s ČR. Výzvy k většímu tlaku na české politiky podle Nordbayerischer Kurieru zaznívaly také na kongresu v Bayreuthu.

V této souvislosti podle serveru Walzel na okraj setkání prohlásil, že jeho ministerstvo s velkým zájmem sleduje snahu europoslankyně za bavorské vládní křesťanské socialisty (CSU) Hohlmeierové, která usiluje na evropské úrovni o žalobu na Česko s cílem vynutit si sblížení právních norem týkajících se držení pervitinu.

České úřady tvrzení Bavorů o příliš liberální drogové politice ČR opakovaně odmítly. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil nedávno varoval, že zpřísňování represe ze strany bavorských orgánů může situaci s pervitinem v německé zemi ještě zhoršit. Vyzval tamní představitele k "masivní prevenci a osvětě" a k intenzivnější přeshraniční spolupráci při odhalování organizovaných skupin, které drogu ve velkém vyrábějí.

Vrchní komisař Zemského kriminálního úřadu v Mnichově Bernhard Kreuzer na kongresu naopak apeloval na české kolegy, aby se při potírání drogové kriminality více zajímali o německé občany. Těm podle něj při nákupu pervitinu v Česku nehrozí skoro žádné nebezpečí, a proto ho tam také vyhledávají.

Příliv českého pervitinu

Podle Kreuzera se loni v Česku před soudy zodpovídalo z drogových deliktů 2900 obviněných a jen jeden z nich byl prý Němec. "To mluví za vše," citoval server vrchního komisaře. Bavorská policie a celníci naproti tomu loni zachytili 11,7 kilogramu pervitinu a za prvních deset měsíců letošního roku už necelých 12 kilogramů.

S přílivem českého pervitinu se potýká i druhá sousední německá spolková země Sasko. Mluvčí tamního ministerstva vnitra Frank Wend naopak ocenil nedávné zásahy české policie proti výrobcům této drogy a za momentálně nejsprávnější způsob boje proti ní označil spolupráci s Čechy.

"Tento problém zvládneme jenom společně," uvedl Wend. I on však soudí, že částečně souvisí s liberalizací českých právních norem.

Hohlmeierová bývala v letech 1998 až 2005 bavorskou ministryní školství a od roku 2009 zastupuje vládní stranu CSU v Evropském parlamentu. Je dcerou někdejšího bavorského premiéra a dlouholetého předsedy CSU Franze Josefa Strausse.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist