Zatímco Bavorsko jaderné elektrárny odstavuje, v sousedním Česku se chystají rozšířit Temelín, jaderný komplex se špatnou pověstí. V neděli to napsal portál welt.de, podle kterého se jaderné havárie obávají především obyvatelé východního Bavorska.
Kvůli záměru rozšíření jihočeské elektrárny o další dva bloky se nyní aktivizují obyvatelé Bavorského lesa. "Je to přece nesmysl, ve světě se přemýšlí o odklonu (od jádra) a tam se bude nově stavět" prohlásil Gerhard Albrecht z Platformy proti jaderné energii.
"Temelín je vzdálen jen několik hodin autem, možná rizika a nebezpečí se před hranicí nezastaví," varuje pasovský zemský rada Franz Meyer.
Ještě do 18. června mají Bavoři odmítající dostavbu Temelína možnost směřovat své námitky přímo české vládě nebo je zaslat přes bavorské ministerstvo zahraničí. Konkrétně jde o český odborný posudek dopadů reaktorových bloků na životní prostředí.
Riziko českého jaderného komplexu podle welt.de spočívá v kombinaci východní a západní techniky. "Technicky se Temelín skládá z ruských tlakovodních reaktorů a západního bezpečnostního systému," napsal welt.de. To je pro experty důvod, aby považovali elektrárnu za nespolehlivou. "Od uvedení do provozu bylo zaznamenáno přes 130 havárií," dodal portál.
FOTO: Stovky Japonců demonstrovaly proti návratu jádra. Vláda se bojí blackoutů - čtěte ZDE
Čína se vrací k jaderné energii, chce dohnat Francii a stavět reaktory v zahraničí - čtěte ZDE
Český energetický gigant ČEZ uskutečňuje plány na dostavbu Temelína od roku 2007. Dva nové reaktory by měly být k rozvodné síti připojeny mezi lety 2020 a 2025.
Češi Temelín podporují
Kritika a odpor proti jaderné elektrárně u hranic je starý jako zařízení samo. V roce 2001 předala Platforma proti jaderné energii okolo 77 tisíc podpisů odpůrců jádra bavorskému premiérovi Edmundu Stoiberovi, ten petici poté postoupil do Prahy. Od té doby se mnoho obyvatel bavorského příhraničí dožaduje odstavení elektrárny.
"Nedokážu si představit, že po Fukušimě chce ještě někdo mít ve vzdálenosti 100 kilometrů nukleární elektrárnu," řekl Albrecht. Takový postoj zastávají nejen Zelení nebo Ekologická demokratická strana (ÖDP), ale také politikové z bavorské Křesťanskosociální unie (CSU). Jedním z nich je i Meyer.
"Proti plánovanému rozšíření elektrárny se stavím kriticky. Pro obyvatele našeho zemského okresu musí být absolutní prioritou bezpečnost," dodal Meyer.
Také v hornofranckém Regnitzlosau na severovýchodě Bavorska u hranic s Českem nevnímají jaderné záměry v sousední zemi dobře. "Nacházíme se ve 200mílové zóně, která byla při černobylské havárii vyklizena. Temelínské reaktory vývojově vycházejí z tamních typů (v Černobylu)," míní Werner Schnabel z uskupení Freie Wähler (Svobodní voliči).
Proti dostavbě je i bavorské ministerstvo vnitra. "Bavorsko je proti nové výstavbě nukleárních komplexů. Naším cílem je přesvědčit českou vládu o energetické změně a o bavorské cestě zdrojů obnovitelné energie," prohlásil šéf tohoto resortu Marcel Huber.
V Česku jsou oproti Německu protesty proti Temelínu zdrženlivé. Albrecht připomíná, že elektrárnu podle průzkumů veřejného mínění podporuje 65 až 70 procent obyvatel, protože chtějí být nezávislí na ruských energetických dodávkách. Paradoxem ale je fakt, že všechny obce řekly ne, pokud šlo o otázku skladu jaderného paliva, dodává welt.de.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist