Dva generálové z jugoslávské občanské války, které nacionalističtí Chorvaté považují za národní hrdiny, jsou volní. Mezinárodní tribunál v odvolacím procesu osvobodil Ante Gotovinu a Mladena Markače, dříve odsouzené za válečné zločiny.
Za podíl na vyhánění a smrti chorvatských Srbů během občanské války v polovině 90. let byli odsouzeni k 24 a 18 letům vězení, obvinění je ale páteční soud zprostil. Oba budou ještě v pátek propuštěni na svobodu.
Gotovina i Markać reagovali v soudní síni na nečekaný osvobozující rozsudek zcela bez emocí, jejich příznivci ale začali okamžitě slavit. V Chorvatsku jsou totiž bývalí vysocí představitelé armády považováni za hrdiny boje o nezávislost, a proto jejich propuštění na svobodu v zemi vyvolalo obrovskou vlnu nadšení a úlevy.
"Jde zjevně o dva nevinné lidi. To ale neznamená, že se v oné válce nestaly chyby, za něž by nebylo Chorvatsko odpovědné, jen to nebyly Gotovinovy a Markačovy chyby," komentoval události střízlivě chorvatský premiér Zoran Milanović.
Prezident Ivo Josipović přivítal "spravedlivý rozsudek" a zdůraznil, že generálové strávili i přes svou nevinu osm let za mřížemi. Chorvatsko pro generály poslalo vládní speciál, který by je měl do Záhřebu dopravit ještě dnes odpoledne.
Srbové verdikt ostře odsoudili
Srbská strana naopak rozsudek ostře odsoudila. Například srbský vicepremiér Rasim Ljajić uvedl, že haagský tribunál nyní ztratil jakoukoli důvěryhodnost. Prezident bosenské Republiky srbské Milorad Dodik označil podle serveru oslobodjenje.ba rozsudek za "neuvěřitelný a hanebný".
"Je zcela jasné, že tribunál se uchýlil k politickému rozhodnutí a ne k zákonnému rozsudku. Dnešní rozsudek nepřispěje k uklidnění situace v regionu a otevře staré rány," uvedl v písemném prohlášení srbský prezident Tomislav Nikolić.
Chorvati slaví v ulicích
Tisíce lidí se shromáždily například na hlavním záhřebském náměstí Bána Jelačiče. Během čtení rozsudku, které sledovaly v přímém přenosu na velkoplošné obrazovce, skandovaly "Ante, Ante" a slavily máváním chorvatských vlajek a bojových praporů.
Chorvatsko pro generály poslalo vládní speciál, který je odpoledne dopravil do Záhřebu. Na letišti uvítali letadlo hasiči gejzíry z vodních děl, poté následoval krátký ceremoniál za účasti premiéra, dalších politiků a představitelů armády.
"Jsme velmi šťastní, že tu můžeme být s vámi. Je to naše společné vítězství. Válka nyní patří historii, dívejme se do budoucna. Děkuji a hodně štěstí," prohlásil Gotovina ke shromáždění 50 tisíc svých příznivců na hlavním záhřebském náměstí Bána Jelačiče. Na náměstí již čtení rozsudku sledovaly tisíce lidí, převážně válečných veteránů.
Portál vecernji.hr označil v titulku rozhodnutí soudu za "vítězství pravdy", portál jutarnji.hr napsal, že "Chorvatsko je nevinné". Také ostatní chorvatská média věnují události obrovský prostor a vesměs hovoří o "velkém dni pro Chorvatsko".
Egyptský premiér přijel do Gazy jednat o příměří, Izrael rozeslal povolávací rozkazy - čtěte ZDE
Německo odškodní východoevropské Židy. Finanční kompenzace se týká asi 80 tisíc lidí - čtěte ZDE
Srbská média naproti tomu rozsudek interpretují zcela opačně. Zpravodajský portál Blic.rs píše o "skandálním rozhodnutí", které vytváří dojem, jako by se žádné válečné zločiny nestaly, web rádia B92 se pozastavuje nad "hysterií", která po oznámení rozsudku ovládla Chorvatsko.
Gotovina proslul jako velitel takzvané operace Bouře, která byla namířena proti chorvatským Srbům. Při této akci v srpnu 1995 chorvatská armáda dobyla zpět samozvanou Republiku srbská Krajina, kterou vyhlásili Srbové po jednostranném odtržení Chorvatska od Jugoslávie v roce 1991.
Při ofenzivě a v následných akcích bylo zabito nejméně 150 srbských civilistů a 150 tisíc až 200 tisíc jich bylo nuceno uprchnout.
Pro značnou část chorvatské veřejnosti je ale Gotovina hrdinou války za nezávislost a jeho loňské odsouzení vyvolalo v zemi silné protesty, v centru Záhřebu tehdy demonstrovalo na osm tisíc lidí. "Operace Bouře byla legální operací, jejímž cílem bylo osvobození okupovaného chorvatského území," prohlásila tehdejší premiérka Jadranka Kosorová.
První proces s Gotovinou a Markačem začal v roce 2008 a skončil v dubnu 2011. Tehdy byli uznáni vinnými za roli, kterou sehráli právě během operace Bouře. Gotovina měl jít podle loňského rozhodnutí do vězení na 24 let, spoluobviněný Mladen Markač dostal osmnáct let vězení. Pouze třetí obviněný Ivan Čermak byl osvobozen.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist