Cílem raketové palby palestinských radikálů z pásma Gazy se v pátek v podvečer poprvé stal Jeruzalém. V izraelském hlavním městě byl vyhlášen letecký poplach, oznámil izraelský rozhlas. Jde o první palestinskou raketu od roku 1970, která byla do blízkosti Jeruzaléma vyslána, připomíná agentura Reuters.
Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) Avital Leibovichová potvrdila útok na Twitteru. "Raketa byla před pár minutami vyslána z Gazy do okolí Jeruzaléma," napsala. List Jerusalem Post informuje o dvou raketách, které dopadly nedaleko Jeruzaléma.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás v televizním vystoupení vyzval svůj lid, aby aby se semknul a společně se postavil izraelské "agresi". "Musíme vyvinou maximální úsilí, abychom dosáhli národní jednoty a smíření," řekl s tím, že se už pokusil kontaktovat velitele Hamásu.
Média informovala o sérii několika explozí. Raketa podle nich dopadla severně od Jeruzaléma, oficiálně to ale potvrzeno zatím nebylo. Podle rozhlasu izraelské armády nebyl nikdo zraněn a nejsou hlášeny ani žádné škody.
Radikálové z hnutí Hamás podle agentury AP oznámili, že útočili na Jeruzalém. Konkrétně na Knesset, kde zasedají izraelští poslanci.
Ve čtvrtek radikálové útočili také na Tel Aviv, který se ocitl pod palbou poprvé od útoku iráckého vojska Sadáma Husajna v roce 1991 během války v Perském zálivu.
Masivní exploze se podle svědků ozývají také z pásma Gazy. Podle listu sem Haaretz izraelské síly vyslaly už více než 600 raket.
Konflikt mezi oběma stranami vrcholí od středy, kdy izraelští vojáci při cílené akci usmrtili velitele Hamásu Ahmada Džabaríma jedoucího v tu chvíli automobilu. Palestinští radikálové za poslední tři dny v reakci na smrt svého vůdce vyslali na izraelské území už přes 330 raket.
Izraelské útoky v pásmu Gaza:
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na Twitteru oznámil, že jeho země bude pokračovat v tvrdých útocích na bojovníky Hamásu. Armáda navíc už začala postupně mobilizovat svých 30 tisíc rezervistů - 16 tisícům z nich odeslala povolávací rozkazy v pátek ráno.
Izraelský ministr obrany Ehud Barak navíc v pátek požádal vládu o schválení mobilizace až 75 tisíc záložníků. Ta jeho návrh schválila. Je to další krok potvrzující dohady, že se Izrael chystá na pozemní ofenzivu v palestinském pásmu Gazy.
Izraelské operace se zastal německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Zároveň vyzval hnutí Hamás, aby okamžitě ukončilo raketové útoky.
Šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová v prohlášení uznala právo Izraele na sebeobranu, ale zároveň vyzvala Izrael, aby volil přiměřenou odpověď.
Skupina Anonymous naopak vyjádřila podporu palestinské straně, když ve čtvrtek ráno napadla weby izraelských představitelů - armády, premiéra Netanjahua a dalších bezpečnostních a finančních společností, informuje Global Post.
"My Anonymous nebudeme jen sedět a dívat se na to, jak sionistický stát ničí životy nevinných lidí," uvedli hackeři.
Na stranu Palestinců se demonstrativně postavil také Egypt, jehož premiér Hišám Kandíl navštívil pásmo jako gesto přátelství vůči Hamásu. Slíbil, že Káhira udělá vše, aby dosáhla trvalého příměří.
Kritika se ozývá i z Turecka. Premiér Recep Tayyip Erdogan žádá větší mezinárodní podporu Palestinců, chce o tom večer telefonicky hovořit s americkým prezidentem Barackem Obamou.
Konflikt si vyžádal už více než tři desítky obětí.
Izraelsko-palestinský konflikt
Izraelsko-palestinský konflikt
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist