Palestinští radikálové odpálili ve čtvrtek večer z pásma Gazy dvě rakety na Tel Aviv. Žádná z nich město nezasáhla a nejsou hlášeny žádné oběti, oznámila izraelská armáda a obratem schválila mobilizaci 30 000 záložníků.

Ozbrojený konflikt Izraele s radikály z palestinského pásma Gazy pokračoval i v pátek brzy ráno. Podle televizní stanice CNN se v pásmu Gazy ozývaly výbuchy, po nichž byl vidět stoupající dým.

Během noci bylo na pásmo Gazy podle tamního ministerstva vnitra podniknuto 130 leteckých útoků. Zničena byla administrativní budova ministerstva sloužící hlavně k prodlužování platnosti cestovních pasů a také výcviková zařízení palestinských radikálů. Od úterního odpoledne Izrael provedl 466 náletů, potvrdila izraelská armáda.

Radikální Palestinci v noci na dnešek naopak odpalovali rakety na Izrael. Podle izraelských médií však zřejmě nebyl nikdo zraněn. "Z Gazy bylo od čtvrteční půlnoci odpáleno 11 raket a 280 od začátku operace, z nich 131 zachytil (protiraketový systém) Iron Dome," uvedl dnes mluvčí izraelské armády.

Izrael dnes rovněž oznámil, že zastaví svou ofenzivu během páteční tříhodinové návštěvy egyptského premiéra Hišáma Kandíla v pásmu Gazy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tak prý vyhověl egyptské žádosti. Izrael tak ale učiní pouze pod podmínkou, že během té doby nebude z Gazy ostřelován Izrael.

Ve čtvrtek večer zahynuli po izraelském útoku na severu pásma Gazy tři Palestinci. Od středeční eskalace vzájemných ozbrojených úderů tak bylo podle agentury Reuters zabito 19 obyvatel pásma, z toho šest dětí. Na 160 lidí bylo zraněno. Na izraelské straně přišli o život tři lidé a 16 bylo zraněno.

Poplach v Tel Avivu

První raketa dopadla do pole asi 12 kilometrů jižně od Tel Avivu u města Rišon Lecion. Druhá raketa skončila v moři. K jejich odpálení se přihlásila ozbrojená složka hnutí Hamas, jejíž velitel Ahmad Džabarí byl ve středu zabit při izraelském náletu v pásmu.

Tel Aviv, ekonomické centrum a druhé nejlidnatější město země, zažil letecký poplach poprvé od roku 1991, kdy město zasáhly irácké rakety během války v Zálivu.

V Tel Avivu se krátce po odpálení raket rozezněly sirény, v rozhlase byl vyhlášen poplach a obyvatelé se rozběhli do krytů. Pak byla údajně slyšet tlumená exploze. Podle oznámení hlavního mluvčího armády raketa dopadla do moře.

Radikální hnutí Islámský džihád vydalo vzápětí prohlášení, v němž tvrdí, že "vypálilo na Tel Aviv raketu Fadž 5" íránské výroby, která má maximální dolet 75 kilometrů. Podle hnutí raketa Tel Aviv zasáhla.

Izraelský ministr obrany Ehud Barak po raketových útocích prohlásil, že jde o "eskalaci, za kterou bude muset druhá strana zaplatit".

VIDEO: Sirény v Tel Avivu

Izrael už dva dny bombarduje Gazu z vody i ze vzduchu, zemřelo přitom 15 Palestinců, včetně čtyř dětí. Při středeční izraelské operaci přišel o život Ahmad Džabarí, který velel ozbrojenému křídlu Hamasu. Tyto Brigády mučedníka Izzuddína Kásama pak pohrozily odplatou a stejně tak Izrael oznámil, že je to pouze začátek masivní protiakce, která může skončit až pozemní ofenzivou do pásma.

Izraelská bomba zabila syna novináře BBC

Při náletech na pásmo Gazy zemřel i jedenáctiměsíční syn místního novináře Džiháda Mišarávího, který pracuje pro BBC jako video a fotoeditor. Deník The Waschington Post, který zprávu přinesl, na titulce otiskl snímek plačícího Mišarávího s tělem syna Umara v náručí. Izraelská střela ve středu prorazila strop jeho domu, kromě syna zemřela i Mišarávího švagrová a byl zraněn jeho bratr.

Fotografii "krvácejícího izraelského dítěte" ve čtvrtek na svém facebookovém profilu zveřejnil úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Dítě, patrně nemluvně, na snímku nese muž ve vestě s izraelskými nápisy, hlava dítěte je však na fotografii rozostřená.

"Hamas záměrně míří na naše děti a záměrně umísťuje rakety do blízkosti svých dětí. Izrael bude přes tuto skutečnost nadále dělat vše, co je v jeho silách, aby zabránil civilním obětem," uvádí se v anglicky psaném průvodním textu u fotografie.

Pravidla hry se změnila

Současná velká operace Izraele, která má za cíl zastavit raketové ostřelování země z pásma Gazy, se v některých aspektech nápadně podobá trestné třítýdenní invazi proti militantnímu hnutí Hamas před čtyřmi lety, píše agentura AP. Obojí začalo náhlými leteckými údery, hrozbami invaze do palestinského pásma a opět krátce po amerických volbách a před hlasováním v Izraeli.

Rozdíly oproti situaci v roce 2008 ovšem analytici jmenují už teď. Izrael nyní pravděpodobně provede kratší operaci s větším důrazem na stanovené cíle. Vleklá ofenziva v tomto kole totiž Izraeli přináší větší rizika.

Izraelský protiraketový systém sice doznal velkou modernizaci, zároveň ale musí čelit lépe vyzbrojenému Hamasu, který disponuje raketami delšího doletu, než jaké kdy měl. Hamas se také těší podpoře egyptské islamistické vlády, zatímco nervózní administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy a Evropa nedůvěřující izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi dávají Jeruzalému jen malý prostor pro chyby.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist