Novým předsedou Komunistické strany Číny a předpokládaným budoucím čínským prezidentem se v Pekingu stal  dosavadní viceprezident Si Ťin-pching, premiérem bude nynější vicepremiér Li Kche-čchiang. Oba politici byli vybráni do nejužšího vedení stálého výboru politického byra. Tento výbor má nyní jen sedm členů, zatímco dosud jich bylo devět.

Devětapadesátiletý Si Ťin-pching má v březnu, až se sejde parlament, nahradit nynějšího prezidenta Chu Ťin-tchaa. Výměna je považována za oficiální potvrzení předání moci z odcházející generace čínských politiků na novou.

Si Ťin-pching v Pekingu po jmenování řekl, že Čína musí pokračovat v reformách a dále se otevírat.

Si Ťin-pching

 

- do stálého výboru politického byra Komunistické stranyusedl v roce 2007

- v březnu 2008 zvolen viceprezidentem Číny

- krátce šéfoval megapoli Šanghaji.

- je považován za propagátora tržní ekonomiky a je znám svým tvrdým postojem proti korupci

- v minulosti kritizoval například oficiální stranická prohlášení obsahující přemíru partajního žargonu a žádal v nich větší otevřenost

- za manželku má jednu z nejznámějších čínských folkových zpěvaček Pcheng Li-jüan (49), s níž vychovává dceru, která studuje na Harvardově univerzitě v USA

Omezení počtu členů nejužšího vedení by mělo posílit hledání konsenzu v nejisté době. Situaci jim komplikují korupční skandály poslední doby a zpomalování hospodářského růstu země. To vše podpořilo sílící hlasy po dalších ekonomických a politických reformách.

Ve středu, na závěr týdenního sjezdu čínských komunistů, téměř 2300 delegátů hlasovalo za zavřenými dveřmi o zhruba 200 členech ústředního výboru a jejich asi 170 poradcích a náhradnících. Ústřední výbor oficiálně jmenoval 24členné politbyro a jeho stálý výbor.

Dalšími členy nejužšího vedení jsou nynější vicepremiér Čang Te-ťiang, který zřejmě povede parlament, šanghajský stranický předseda Jü Čeng-šeng, konzervativní šéf propagandy Liou Jün-šan, další vicepremiér Wang Čchi-šan a Čang Kao-li, stranický tajemník města Tchien-ťin.

Zastánci reforem tlačí na Si Ťing-pchinga, aby omezil privilegia státem vlastněných firem, usnadnil migrantům z venkova usazování ve městech, upravil fiskální systém, který povzbuzuje místní vlády k vyvlastňování půdy a aby přibrzdil pravomoci státu, které podle nich hrozí zadušením růstu a rozdmýcháváním nespokojenosti obyvatel.

V Tibetu se upálil čtrnáctiletý chlapec

Pouhých pár minut poté, co byl do čela Komunistické strany Číny Si Ťin-pching jmenován, na severozápadě Číny čtrnáctiletý tibetský chlapec spáchal sebevraždu upálením.

Mladík se proměnil v živou pochodeň kolem poledne místního času (5 hodin našeho času) v západočínském okrese Tchung-žen v provincii Čching-chaj. Ve stejné oblasti se již v pondělí upálili dva jiní Tibeťané na protest proti čínské nadvládě. Ve středu se v Tchung-ženu shromáždily tisíce příslušníků tibetské menšiny, aby se modlili za zemřelou dvojici.

Případy sebeupalování mezi Tibeťany se zmnožily v posledních týdnech, s největší pravděpodobností v souvislosti se sjezdem komunistů, na němž bylo jmenováno nové stranické vedení.

Na protest proti politickému, kulturnímu a náboženskému útlaku ze strany Pekingu spáchalo za více než rok sebevraždu upálením již přes 50 Tibeťanů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist