Cenzura internetu v Číně dosáhla během současného sjezdu tamní komunistické strany nového maxima. Píše o tom agentura DPA, podle níž byla v pátek vůbec poprvé většina čínských uživatelů odříznuta například od služeb firmy Google.

Podle expertů ještě nikdy čínské blokády internetu nepostihly tolik uživatelů. Vedle vyhledavače, emailu i dalších produktů Googlu, k nimž se přístup začal obnovovat v sobotu, se Peking snaží narušovat také tunelová spojení VPN. Ty umožňují necenzurovaný přístup k informacím ze zahraničí.

Oficiální místa o cenzuře internetu nehovoří, komunistická propaganda naopak podle DPA v sobotu zprávu o internetových aktivitách komunistických delegátů opatřila titulkem: "Sjezd reaguje pozitivně na dobu internetu".

Delegáti 18. sjezdu Komunistické strany Číny zatím pokračují ve výběru vedoucích činovníků. Generační výměna vedení vládnoucí strany nejlidnatější země světa by měla vyvrcholit změnou na postu jejího šéfa. Stávajícího čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa by na něm měl vystřídat nynější viceprezident Si Ťin-pching, který v březnu podle všeho obsadí také prezidentské křeslo.

Proti sjezdu a politice čínské vlády se v posledních dnech uskutečnilo několik demonstrací v Tibetu. V krajním případě dávají tamní obyvatelé svůj nesouhlas najevo tím, že se upalují. O dalším takovém pokusu mladého Tibeťana dnes informovala agentura AFP.