Vrchní velitel amerických sil v Afghánistánu generál John Allen je vyšetřován kvůli "nepatřičným stykům" se ženou zapletenou do skandálu s nevěrou bývalého šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) Davida Petraeuse.
Ministr obrany Leon Panetta to v letadle sdělil novinářům, kteří ho doprovázejí na cestě do Austrálie. Kauzu, o níž v neděli Panettu informovala kriminální centrála FBI, vyšetřuje americké ministerstvo obrany.
Podle ministra obrany je Allen vyšetřován kvůli kontaktům s Jill Kelleyovou, ženou, která dostávala výhrůžné e-maily od Petraeusovy bývalé milenky Pauly Broadwellové. Sedmatřicetiletá Kelleyová se jako dobrovolnice podílela na organizaci společenských akcí na letecké základně MacDill na Floridě. Petraeus kvůli aféře v pátek rezignoval. Allen podle Panetty jakékoli provinění popírá.
Podle zdroje z ministerstva obrany odhalila FBI přes 20 tisíc stran komunikace mezi Allenem a Kelleyovou. Většinou jde o elektronickou poštu z uplynulých dvou let. Nebylo dosud potvrzeno, zda pošta obsahuje intimní či zpravodajsky citlivé informace. Kelleyová byla údajně dlouholetou přítelkyní Petraeusovy rodiny.
Panetta novinářům řekl, že požádal o pozastavení Allenovy kandidatury na post vrchního velitele amerických vojsk v Evropě. Prezident Barack Obama prý s jeho žádostí souhlasil. Allen, který je nyní ve Washingtonu, měl podstoupit slyšení v Senátu ve čtvrtek stejně jako jeho předpokládaný nástupce generál Joseph Dunford.
Podle agentury Reuters je oznámení o Allenovi šokujícím signálem o tom, že skandál kolem Petraeuse, který byl velitelem vojsk USA v Afghánistánu před Allenem, zasahuje možná mnohem víc lidí, než se původně předpokládalo.
Kelleyová dostávala výhrůžné vzkazy od Petraeusovy milenky Broadwellové, která ji považovala za sokyni, byť šéf CIA měl údajně ke Kelleyové jen "platonický" vztah.
Vyšetřování odstartovaly právě e-maily od Broadwellové adresované Kelleyové, která si stěžovala svému známému zaměstnanému v FBI. Jak se později ukázalo, tento známý posílal Kelleyové intimní fotografie a z vyšetřování případu byl později odvolán.
Nepatřičné styky
Americké zpravodajské zdroje podle agentury Reuters odmítají spekulovat, nakolik mohlo skandální chování vysokých důstojníků vést k vyzrazení utajovaných informací. "Jsme znepokojeni skutečností, že docházelo k nepatřičným stykům. Nebudeme ale spekulovat, co (nalezené) dokumenty obsahují," řekl novinářům zdroj FBI.
Agenti FBI mezitím začali prohledávat dům Broadwellové, aby shromáždili důkazní materiál. Do domu ve městě Charlotte v Severní Karolíně přišla FBI v pondělí okolo třetí hodiny ráno SEČ. Podle novinářů přítomných na místě nosili agenti papírové krabice, které policie používá ke shromažďování důkazů.
Panetta v úterý při návštěvě Austrálie novinářům řekl, že požádal o pozastavení Allenovy kandidatury na post vrchního velitele amerických vojsk v Evropě. Bílý dům dnes potvrdil, že schvalování bylo pozastaveno. Aféra propukla jen několik hodin poté, co ministr převzal od Allena plán strategického postupu v Afghánistánu po odchodu většiny amerických vojsk v roce 2014.
Mnozí členové amerického Kongresu se nyní v souvislosti se skandálem ptají, proč nebyli - vzhledem k možnému ohrožení národní bezpečnosti země - o záležitosti informováni dříve. Další podrobnosti o celé aféře také vyvolávají v Kongresu rostoucí ohromení.
"Je to prostě tragédie. V některých směrech to má prvky hollywoodského filmu nebo brakového románu," řekl televizi NBC předseda výboru pro vnitřní bezpečnost Sněmovny reprezentantů Peter King.
Generál amerického námořnictva Allen nahradil Petraeuse ve funkci vrchního velitele amerických vojsk v Afghánistánu loni v červenci. Skutečnost, že jeho jednání vyšetřuje inspekce Pentagonu, a nikoli agenti FBI, podle agentury AP naznačuje, že jeho případné prohřešky se týkají spíš porušení vnitřních armádních pravidel než federálních zákonů.
Celá kauza vyvolala živý ohlas na sociálních sítích, mezi uživateli Twitteru si brzy vysloužila označení "dickyleaks" (dick je vulgární označení penisu). "Make love, not war," povzbudil americké generály uživatel Twitteru Jon Letman. "Kdo je další na řadě?" ptá se uživatelka Tatli. "Tak to chodí, když do armády pustíme heterosexuály," dodává Ronald A. Lindsay.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist