V Tripolisu se v pondělí konalo úvodní jednání v procesu s bývalým libyjským premiérem Bagdádím Mahmúdím. Po deseti minutách bylo řízení na žádost obhajoby ukončeno a soudce je odročil na 10. prosinec. Mahmúdí, který stál v čele vlády od roku 2006 až do posledních dní režimu Muammara Kaddáfího, je obviněn z ohrožování bezpečnosti státu.

Před soud předstoupil v tradičním libyjském oděvu. Obhajoba hned na úvod jednání okamžitě vznesla protest proti nepřítomnosti dalších dvou předvolaných osob a pak si vyžádala další čas na přípravu.

Mahmúdí po loňském pádu Tripolisu uprchl do Tuniska, kde byl loni v září zadržen u tuniské hranice s Alžírskem a po devítiměsíčním vězení v Tunisku byl vydán Libyi. Při návštěvě libyjských představitelů, kteří se za ním vydali do vězení v Libyi po rozšíření zpráv, že je mučen, trval na své nevině.

"Jsem nevinen, nevinen. Jsem připraven na soud před libyjským národem a dokážu svou nevinu," řekl tehdy Mahmúdí, který je původní profesí lékař.

 

Lidskoprávní organizace: Proces nebude spravedlivý

Organizace lidských práv jeho vydání kritizovaly, protože Libye podle nich není schopná zaručit spravedlivý proces. Mahmúdímu hrozí trest smrti. Tripolis ale tvrdí, že proces bude naprosto spravedlivý.

Mahmúdí je zatím nejvýše postavený člen bývalého režimu, který je souzen. Na proces čeká také nejstarší Kaddáfího syn Sajf Islám a rovněž velitel Kaddáfího rozvědky Abdalláh Sanúsí, jehož Libyi letos vydala Mauritánie.

 

Související