V Egyptě, Súdánu, Jemenu, Iráku a dalších muslimských zemích mají v pátek po tradičních modlitbách vyvrcholit masové demonstrace proti americkému amatérskému videosnímku Nevinnost muslimů (Innocence of Muslims), který znevažuje proroka Mohameda.

Americké zastupitelské úřady v arabských státech vyhlásily nejvyšší pohotovost, před možnými násilnostmi byli varování Američané pobývající v padesáti islámských státech po celém světě.

K tažení na americké velvyslanectví v Chartúmu vyzvaly nejvyšší duchovní autority v Súdánu. Do pokojného pochodu se mají zapojit účastníci pátečních modliteb, k nimž se v 5000 chartúmských mešitách údajně sejdou dva miliony lidí.

 

V Egyptě k mírumilovným demonstracím po celém zemi vyzvalo Muslimské bratrstvo, které po svržení prezidenta Husního Mubáraka ovládá domácí politickou scénu. Protesty se očekávají i v Jemenu, jehož prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hadího ve čtvrtek prezident USA Barak Obama vyzval, aby se postaral o bezpečnost amerických diplomatů.

Izraelská vláda v pátek posílila bezpečnostní opatření ve východním Jeruzalémě, protesty se očekávají i v pásmu Gazy. Masové demonstrace svolávají islámští duchovní v Pákistánu, prezident sousedního Afghánistánu Hamíd Karzáí kvůli nestabilní situaci odvolal plánovanou návštěvu Norska.

Demonstrace proti znevažování proroka Mohameda se mají konat i v muslimských zemích mimo oblast Blízkého východu, zejména v Nigérii a Indonésii.

Clintonová: Nechutné a zavrženíhodné video

Během čtvrteční demonstrace před americkou ambasádou v jemenské metropoli Saná údajně zahynuli při střetech s policií a bezpečnostními složkami 4 lidé a další desítky byly zraněny.

Spojené státy už také identifikovaly další dvě oběti z úterního útoku na svou ambasádu v libyjském Benghází, při němž ozbrojenci zabili velvyslance Christophera Stevense. Jsou jimi bývalí členové speciálního komanda SEAL, kteří se snažili ochránit své kolegy. 

Jako preventivní opatření poslaly USA ve čtvrtek v reakci na útok k libyjským břehům dvě válečné lodě. Vojenská operace prý podle Washingtonu nehrozí.

Aby utišila nebezpečnou situaci, distancovala se od kontroverzního snímku Nevinnost muslimů americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

"To video nám i mně osobně přijde nechutné a zavrženíhodné," prohlásila Clintonová. "Snaží se zjevně velice cynickým způsobem očernit velké náboženství a vyvolat hněv... Vláda Spojených států s tímto videem nemá vůbec nic společného. Zcela odmítáme jeho obsah a poselství."

USA vyšetřují, zda v případě úterních útoků na ambasády v Libyi a Egyptě nešlo o plánovaný teroristický čin u příležitosti výročí útoků z 11. září.

Kdo snímek Innocence of Muslims natočil, zatím není zcela jasné. Dosavadní informace naznačují, že za jeho výrobou a distribucí stojí diaspora egyptských koptských křesťanů v USA.