Vrtulníky se dvěma oddíly ozbrojených tureckých sil odletěly až pět kilometrů do vnitrozemí Iráku. Tam ozbrojenci napadli tábory rebelující Strany kurdských pracujících (PKK). Boj zasáhl i do blízké vesnice a zabil několik obyvatel vesnice.

"Ve vesnici v Ranii byli během vzdušného útoku Turků zabiti dva civilisté a tři další zraněni," uvedl generální tajemník kurdistánských vojenských sil Jabbar Yawar.

Před touto akcí zaútočily začátkem týdne v pondělí a úterý turecké ozbrojené síly na vytipované cíle v Iráku, upřesnila televize NTV.

Poslední měsíce probíhaly mezi znepřátelenými stranami těžké boje. Turečtí kurdští separatisté zintenzivnili své útoky letos v létě a podle Ankary mají základny i v sousedním Iráku, kde žije početná kurdská menšina. Při tureckých náletech z počátku září na tábory PKK v sousedním Iráku přišlo prý o život nejméně 25 povstalců.

Turecký parlament minulý měsíc prodloužil o jeden rok zákon umožňující poslat vojáky do severního Iráku ve snaze pronásledovat bojovníky PKK, navzdory námitkám Bagdádu. Zákon nejprve vyšel v roce 2007 a každý rok se prodlužovala jeho platnost.

PKK zahájila ozbrojený boj proti tureckému státu před téměř 30 lety. Od té doby zahynulo při násilnostech na 45 tisíc lidí. Kurdská menšina tvoří zhruba 20 procent obyvatel Turecka a PKK chce na jihovýchodě země vyhlásit vlastní stát. Vláda podnikla některé kroky k posílení kulturních práv tureckých Kurdů, ale odmítá jejich celkovou autonomii.

Kurdové jsou nejpočetnějším etnikem, které nespravuje svůj vlastní stát. Kurdské menšiny žijí hlavně v Turecku, Iráku, Íránu a Sýrii. Původem pocházejí z Íránu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist