Syrská armáda v pátek v šest hodin ráno (5:00 SELČ) zastaví veškeré vojenské operace a to až do pondělí. Vyhrazuje si ale právo, odpovědět na útok opozičních bojovníků.
Vládnoucí režim tak přistupuje na návrh příměří o muslimském svátku oběti, jak to navrhl zmocněnec OSN a Ligy arabských států Lachdar Brahímí.
Také opozice hodlá klid zbraní dodržet, ale už ve středu to podmínila tím, že první musí boje zastavit protivník. Syrská svobodná armáda poté k podmínkám doplnila požadavek propuštění vězňů. Žádá také, aby armáda nevysílala nad města letadla ani vrtulníky, jejichž posádky by mohly zjišťovat pozice povstalců.
Opozice už v minulosti byla k návrhům na krátkodobé příměří skeptická, protože podle ní to režim využije k posílení svých jednotek v oblastech, které nemá pevně v rukou.
"Armáda si vyhrazuje právo na odvetu v případě, že teroristické skupiny budou dále střílet na civilisty a vládní síly, nebo budou útočit na veřejné či soukromé majetky anebo zaútočí automobily s výbušninami a bombami," stálo v armádním prohlášení, které bylo přečteno ve státní televizi.
Armáda se prý nebude cítit příměřím vázána ani tehdy, jestliže "povstalci posílí své pozice nebo na ně vyšlou další bojovníky či munici". Příměří skončí také ve chvíli, kdy "sousední státy nechají přes hranici přejít teroristy", uvádí se v prohlášení.
Dodržování bez pozorovatelů
K příměří se už ve středu odmítla připojit radikální skupina An-Nusrá a stejné prohlášení učinili i bojovníci ze skupiny Ansar al-islám. Podle nich armáda příměří nedodrží. Opozice upozorňuje na to, že na místě nejsou žádní pozorovatelé, kteří by dodržení příměří monitorovali, takže o porušení nebude nikdo objektivně informovat.
O tom, jak je příměří nejisté, svědčí i reakce generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna. Jeho mluvčí prohlásil, že OSN "doufá z celého srdce", že bude příměří dodrženo, ale že vzhledem k "nedůvěře" panující mezi oběma tábory není jisté. "Svět čeká na to, co se stane v pátek ráno. Doufáme z celého srdce, že zbraně utichnou," řekl Martin Nesirky.
Reportérka stanice Al-Džazíra řekla, že příměří je spíše "gestem obou stran konfliktu vůči Brahímímu". Má ukázat, že mají v jeho misi důvěru.
Minulé příměří sjednal v dubnu Brahímího předchůdce Kofi Annan, ale bylo za několik hodin přerušeno novými boji. Tehdy se jednalo o trvalé příměří, na něž měli dohlédnout pozorovatelé OSN.
Syrský prezident vyhlásil amnestii. Povstalců a zločinců na útěku se ale netýká - čtěte ZDE
Nepokoje ze Sýrie se přelévají i do Libanonu. Armáda obsadila klíčové pozice - čtěte ZDE
To nynější je, jak přiznal Brahímí, pouze symbolické, protože se má týkat jenom svátku íd al-adhá, který muslimové budou slavit od pátku do pondělka.
Brahímí a také OSN to ale považují za významný krok, jenž umožní dopravit humanitární pomoc k civilistům a postoupit k politickému řešení syrské krize.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v Ženevě oznámil, že je připraven poslat v době čtyřdenního příměří pomoc tisícům syrských rodin, které se nacházejí na místech, jež byla kvůli bojům pro mezinárodní organizace nedostupná.
Úřad má připraveno 550 tun zásob pro 13 tisíc rodin, asi 65 tisíc osob, a chce je distribuovat do dosud nedostupných oblastí. Dle OSN potřebuje naléhavou humanitární pomoc 1,2 milionu Syřanů, kteří opustili své domovy, ale nejsou v uprchlických táborech v sousedních státech. Do konce roku tak chce organizace distribuovat balíčky nepotravinové pomoci půl milionu z nich.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist