Syrští povstalci trvají na tom, že armáda bombarduje město Maarat an-Numán kazetovými bombami. Na nalezené munici jsou prý nápisy v azbuce. Oznámila to v pátek agentura AFP. Turecká zpravodajská stanice TRT informovala o incidentu na syrsko-turecké hranici.

Zpravodaj AFP ve čtvrtek viděl armádní letadlo shodit bombu, která se ve vzduchu rozpadla a jednotlivé nálože pak dopadly na zem.

Kazetová bomba

Kazetová neboli tříštivá bomba je složena ze stovek malých bomb či jiné submunice (jako jsou kovové spony, střepiny nebo napalm), které se rozptýlí na velkém území. Navíc mnoho z nich nevybuchne hned, ale až po skončení válečných operací. Oběťmi této munice jsou tak hlavně civilisté.

V roce 2008 byla podepsána Úmluva o zákazu kazetové munice, která umožňuje vlastnit jen minimální množství těchto náloží k tréninkovým či výzkumným účelům. Mezi státy, které Úmluvu nepodepsaly, patří např. USA, Čína, Slovensko, Rusko. Česká republika ji podepsala.

Na to, že vojsko shazuje do obydlených oblastí tuto munici, nedávno upozornila také organizace Human Rights Watch. Damašek to vzápětí popřel s tím, že tyto bomby ve výzbroji jeho armáda nemá.

Maarat an-Numán je od začátku října dějištěm tvrdých bojů, protože se ho zmocnila opozice a zablokovala tím armádě zásobovací trasu z Damašku do Halabu.

Povstalci ukázali novinářům agentury AFP střepiny z bomby, která na město dopadla, a několik desítek malých náloží, jež z ní vypadly. Některé z nich byly nevybuchlé a na střepu z křídla bomby byl nápis v azbuce. Jeden z velitelů povstalecké armády řekl AFP, že tyto bomby, "které lidi roztrhají na kousky," shazují letadla už 20 dní.

V Sýrii se bojuje dlouhodobě také na severu, poblíž hranic s Tureckem. V pátek dopadly dvě syrské střely na turecké území a turecká armáda na to okamžitě reagovala odvetnou palbou. Při podobném incidentu zabil syrský minometný granát pět lidí v tureckém pohraničním městě Akçakale. Turecko pak provedlo odvetnou operaci, posílilo své jednotky na hranici a parlament povolil vládě vyslat v případě potřeby vojáky na území Sýrie.

OSN znovu jedná s Damaškem

Do Sýrie v pátek dorazil zvláštní zmocněnec OSN Lachdar Brahímí. V sobotu ho čeká jednání s ministrem zahraničí Valídem Mualimem. Podle agentury AFP se má sejít také s prezidentem Bašárem Asadem, ale zatím není jasné kdy.

Brahímí přiváží návrh na příměří, které by se mělo dodržovat v době čtyřdenního svátku oběti, jejž budou slavit muslimové na celém světě koncem října. Brahímí toto příměří považuje jenom za symbolické. Damašek návrh zatím neodmítl, opozice je prý připravena dodržet klid zbraní kdykoli, kdy se k tomu zaváže vláda.

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu se v pátek za toto příměří důrazně přimlouval. "Syrský režim, který bombarduje vlastní národ z bojových letadel a vrtulníků, musí s těmito útoky bez podmínek a okamžitě skoncovat," řekl.

Naposledy bylo příměří navrženo v dubnu, ale zkolabovalo krátce po vyhlášení.

Libanonský analytik Hilál Chašan se domnívá, že ani tentokrát příměří nebude dodrženo. "Nedůvěřují si navzájem a opozice se bojí, že Damašek klidu zbraní využije k upevnění svých pozic v Halabu a Idlibu," řekl.

Boje v Sýrii mají za 19 měsíců na 33 tisíc obětí a 28 tisíc pohřešovaných. Denně jsou hlášeny desítky nových mrtvých, ve čtvrtek si boje podle opozice vyžádaly 240 mrtvých.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist