Turecký parlament dal ve čtvrtek vládě mandát k vojenskému zásahu mimo hranice země a na rok tak otevřel cestu k zásahu v sousední Sýrii. Vztahy obou zemí zkomplikoval útok ze syrské strany hranice, při kterém zahynuli turečtí civilisté. Turecko je členem NATO a Severoatlantickou alianci bezprostředně po incidentu požádalo i mimořádnou schůzi. Politolog a odborník na mezinárodní vztahy Petr Drulák je ale přesvědčený, že západní země do konfliktu nepůjdou a Turecko je ve výsledku jedinou zemí, která by k ozbrojenému zásahu měla důvod.
Znamená incident začátek války v Sýrii? Mohl by na ní mít někdo zájem?
V první řadě je nutné zdůraznit, že na tom rozhodně nemá zájem Sýrie. Pokud se bavíme o útoku, šlo podle mého názoru o exces. Můžeme se bavit o tom, zda za ním mohou stát například rebelové, kteří vidí šanci, jak svrhnout režim Bašára Asada, ale to je rovina spekulací.
Mohlo by o útok v Sýrii stát samotné Turecko?
Bavit se o tom, kdo by na útoku vydělal, to jsou opravdu čiré spekulace. Když se do nich ale pustíme, potom nemůžeme jednoznačně vyloučit, že by se jednalo o samostatnou akci Turecka. Turecko nyní vsadilo všechno na jednu kartu, otevřeně vystupuje proti Asadovi, podporuje syrskou opozici. Turecko se dlouhodobě snaží dostat do role regionální velmoci a se Sýrií pěstovalo vzahy úspěšně až do vypuknutí krize. Z toho důvodu by i Turecko uvítalo konec Asadova režimu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.