Opoziční Syrská svobodná armáda (FSA) žádá po vládě propuštění svých vězněných členů a zastavení útoků na civilisty. Jinak prý začne zabíjet zadržené íránské rukojmí, kteří byli dle FSA vysláni do Sýrie na průzkum. Informovala o tom v pátek stanice Al-Arabíja.
Ta také zveřejnila video, na němž členové jednotky FSA, která bojuje na damašském předměstí Ghúta, tvrdí, že pokud nebudou její podmínky splněny, začne Íránce zabíjet za 48 hodin po zveřejnění videa.
Skupina prý zajala přes 40 členů íránských revolučních gard. Odmítá tvrzení Teheránu, podle něhož jsou to šíitští poutníci. FSA si je jistá, že to byly osoby na průzkumné misi v Damašku. Podle jednoho z jejích velitelů Írán vyslal na tuto misi 150 lidí. Do zajetí jich padlo 48 a jeden afghánský tlumočník.
Rada bezpečnosti OSN odsoudila syrský útok na Turecko, rezoluci nepřijala - čtěte ZDE
Klid vystřídal strach. Jsme pro syrské zbraně jako magnet, zoufají si turečtí civilisté - čtěte ZDE
Syrští povstalci informovali také o tom, že se jim ve čtvrtek podařilo zmocnit se základny syrského letectva, na níž byly uskladněny rakety. Akci na damašském předměstí Ghúta prý provedla jednotka opozičních bojovníků působící v Dumě u metropole. Obě místa jsou východně od centra Damašku. Na videu, jímž bojovníci svůj úspěch doložili, je vidět skupina mužů ve skladu s municí, pravděpodobně s raketami typu země-vzduch. Jak podotkla agentura Reuters, není jisté, zda je opozice schopna je odpálit. Může ale použít jejich obsah a vyrobit z nich bomby. Vždy, když se v minulých měsících opozici podařilo zmocnit se podobného arzenálu, krátce na to armáda místo nechala zničit letectvem.
Armáda dnes z tanků a letadel bombardovala jednu ze čtvrtí města Homs a boje jsou hlášeny také z provincie Rakka na severu. Bojuje se tam asi 50 kilometrů od turecké hranice.
O třetí největší město státu Homs armáda letos bojovala s opozicí mnoho týdnů. Teď tam znovu vyslala posily, protože opozice prý stále některé čtvrti ovládá.
Na turecko-syrské hranici je dnes klid, uvádí Syrská organizace pro lidská práva, která situaci monitoruje z exilu. Ve středu při syrské přeshraniční palbě zahynuli tři turečtí civilisté a odvetné operace turecké armády pak trvaly až do čtvrtečního odpoledne. Konflikt spustil vlnu horečné diplomacie, vyjádřila se k němu Rada bezpečnosti OSN a turecký parlament povolil vládě vyslat armádu na syrské území, uzná-li to za vhodné.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist