V syrském Halabu od čtvrtka trvají prudké boje, které odpůrci režimu označují za rozhodující bitvu o toto největší syrské město. Vojáci útočí také na damašské čtvrti ovládané opozicí, informovala opoziční Syrská organizace pro lidská práva (OSDH).

Opozice svolala jako každý pátek demonstrace, které se mají konat po poledních modlitbách na podporu jednoty opoziční Syrské svobodné armády.

V Halabu se sice bojuje od července, ale ve čtvrtek večer opozice oznámila, že teď jde o rozhodující bitvu. Ramí Abdar Rahmán z OSDH řekl, že v minulých dnech byla slyšet palba vždy ze dvou tří ulic, teď se však ozývá z několika front. Obyvatelé tvrdí, že se bojuje i v centru, které prozatím ovládali vojáci.

"Všichni mají strach, nic podobného jsem ještě neslyšel," řekl o páteční situaci Zijád z halabské čtvrti Sulajmáníja.

Povstaleckým oddílům se naposledy podařilo ovládnout část Halabu v červenci, od té doby žádné další úspěchy nezaznamenaly. Tvrdí, že proti vojsku nemají velkou šanci, protože nejsou dostatečně vyzbrojené. Dle OSDH se do nynější ofenzívy zapojilo několik set opozičních bojovníků.

V Damašku se boje soustředily hlavně na sever města, na čtvrti Barza, Kábún a Džabár. Vojáci zatarasili ulice vedoucí k těmto čtvrtím, zatýkají a podle svědků také ničí domy a obchody.

USA ve čtvrtek v OSN požádaly, aby se Rada bezpečnosti pokusila znovu o shodu, která syrský konflikt ukončí. Dle bilance OSDH v něm přišlo o život od loňského března na 30 000 lidí.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve čtvrtek jednal se zvláštním zmocněncem pro Sýrii Lachdarem Brahímím a s generálním tajemníkem Ligy arabských států Nabílem Arabím. Shodli se, že obě strany konfliktu zásadním způsobem porušují lidská práva, a požádali dárcovské státy, aby přispěly na pomoc syrským uprchlíkům a na humanitární operace v Sýrii.

OSN odhaduje, že do konce roku bude v zemích sousedících se Sýrií na 700.000 uprchlíků. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky proto zvýšil požadavek na pomoc Syřanům na 488 milionů dolarů.

Související