Po dvou dnech intenzivní střelby syrští povstalci ve středu obsadili hraniční přechod do Turecka v Tall Abjadu. Střety vyvolaly evakuaci v sousedním tureckém městě Akçakale, kde byli podle agentury AP tři lidé zasaženi zbloudilými kulkami.

Těžké boje pokračují v Halabu a Damašku. Na severu Sýrie navíc podle organizace pro lidská práva Amnesty International syrská armáda bombarduje i oblasti, odkud se už rebelové stáhli, čímž se dopouští válečných zločinů.

Podle syrského prezidenta Bašára Asada je Sýrie zasažena válkou proti "ose odporu" vůči Izraeli.

"Bitva, která se v současnosti odehrává, se netýká jen Sýrie, ale celé osy odporu proti Izraeli," citovala agentura SANA Asadovo prohlášení po rozhovoru s íránským ministrem zahraničí Alím Akbarem Sálehím. Ten zdůraznil, že řešení konfliktu je zcela v rukách Syřanů.

Z pohledu Sýrie zahrnuje osa také Írán a jejich spojence, libanonské hnutí Hizballáh a palestinská hnutí Hamás a Islámský džihád. Írán je považován za hlavního spojence Asadova režimu, zároveň je Teherán úhlavním nepřítelem Izraele.

Bitva o hraniční přechod Tall Abjad v provincii Rakka začala v úterý. Rebelové ve středu dobyli celnici, strhli z ní syrskou vlajku a přechod otevřeli pro uprchlíky, z nichž někteří jsou zranění. Turecké úřady ale oblast uzavřely a policie zabránila masovým přesunům přes hranici.

Podle agentury AFP není Tall Abjad příliš používaným hraničním přechodem, je ale prvním, který rebelové v této provincii ovládli. Povstalci měli dosud pod kontrolou tři ze sedmi hlavních přechodů do Turecka.

V sousedním Turecku střelba přicházející od přechodu přinutila místní úřady evakuovat školy zasažené palbou a vyzvat místní obyvatele, aby se drželi dál od hranice. "Dopadá sem silný déšť kulek. Máme strach. Minulou noc jsme museli přečkat v jiném domě. Nevíme, co máme dělat," popsal situaci jeden z místních.

Syrská armáda na severu země od úterý bombarduje Halab, kde povstalci ovládají několik čtvrtí. Podle nezávislé Syrské organizace pro lidská práva povstalci ustupují ze čtvrtí na jihu hlavního města Damašku.

AI: Armáda bombarduje i oblasti bez povstalců

Podle Amnesty International armáda v severních provinciích zabíjí při bezhlavém bombardování velké množství civilistů, včetně dětí. Šetření této organizace prý odhalilo, že Asadovy síly míří i na oblasti, které rebelové už opustili. Režim to popírá.

"Vládní síly teď rutinně ostřelují a bombardují města a vesnice s použitím těžkých zbraní, které nedokážou zasáhnout konkrétní cíl, s vědomím, že oběti takových nahodilých útoků jsou téměř vždy civilisté," řekla agentuře Reuters jedna z představitelek organizace.

Předseda opoziční Syrské národní rady Abdal Básil Sajdá při té příležitosti vyzval arabské státy, aby po vzoru Evropy začaly jednotně vystupovat proti Asadovu režimu. Situace v Sýrii si podle něj žádá stejnou intervenci, jakou loni provedly síly NATO v Libyi.