Syrský prezident Bašár Asad připustil, že Damašek zatím nevyhrál nad opozičními povstalci bojujícími rok a půl proti jeho režimu. Situace se prý zlepšuje, vítězství ale ještě potřebuje čas. Za viníka krveprolití, které v Sýrii trvá už 17 měsíců, označuje Turecko. Prohlásil to v rozhovoru pro syrskou soukromou provládní televizi Ad-Duníja.

"Turecko za krveprolití v Sýrii nese přímou zodpovědnost," řekl Asad.

"(Situaci) mohu shrnout jednou větou: postupujeme, situace na bojišti je lepší, ale ještě jsme nezvítězili, to ještě potřebuje čas," dodal Asad k současnému vývoji konfliktu v zemi. K četným případům dezerce, které v posledních měsících otřásaly jeho režimem, uvedl, že Sýrie je nyní "vyčištěna" od lidí, kteří nemají vlastenecké cítění.

V rozhovoru uvedl také, že plán na vytvoření nárazníkových pásem pro syrské uprchlíky, o jejichž vzniku jedná Turecko, považuje za nerealistický.

Asad také řekl, že vláda věděla o úmyslu některých vysoce postavených Syřanů přejít k opozici a nebránila jim v tom. "Měli jsme informace o útěcích a hovořili jsme o tom. Někteří navrhovali, abychom v tom těm lidem zabránili, ale my jsme s tím nesouhlasili. Není správné snažit se je zastavit, správné je nechat je jít," řekl Asad. Stát se podle něj takto očistí od lidí, kteří nejsou vlastenci.

Povstání proti Asadově vládě začalo loni v březnu. Boje si podle syrské opozice vyžádaly nejméně 25 000 obětí. Do okolních zemí podle OSN uteklo již přes 214 000 lidí. Náporu běženců čelí mimo jiné Turecko, které jedná o vytvoření nárazníkových pásem pro syrské uprchlíky. Asad ale tuto myšlenku označil za nereálnou. "Hovořit o nárazníkových pásmech za prvé není na pořadu dne a za druhé to je nereálná myšlenka i pro nepřátele Sýrie," řekl.

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu prohlásil, že Ankara jednala s OSN o možnosti poskytnout útočiště syrským uprchlíkům ještě na syrském území. Turecko prý očekává, že OSN v této věci podnikne konkrétní kroky.

Na vytvoření nárazníkových zón v Sýrii podle pondělního prohlášení francouzského prezidenta Françoise Hollanda pracuje Paříž se svými spojenci. Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius ale uvedl, že by šlo o "velmi komplikovanou záležitost", která by vyžadovala zřízení částečné bezletové zóny. To by se neobešlo bez posvěcení Rady bezpečnosti OSN, kde ale všechny rezoluce zasahující do syrských záležitostí blokují Rusko a Čína.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist