Příbuzní obětí červencové střelby v denverském kině v pondělí vyzvali k tomu, aby prezident Barack Obama a jeho republikánský rival Mitt Romney ve své první předvolební debatě mluvili o násilí a střelných zbraních ve Spojených státech.

Čtyřiadvacetiletý James Holmes 20. července na promítání nového filmu o Batmanovi na předměstí Denveru zastřelil 12 lidí. Příbuzní osmi z nich nyní poslali dopis moderátorovi debaty, která bude ve středu večer právě v Denveru, a vyzvali ho, aby se Obamy a Romneyho zeptal na případy smrtících střeleb v Denveru.

"Přehlížet problém násilí a střelných zbraní v místě, kde došlo ke dvěma střelbám patřícím k nejhorším v americké historii, by bylo nejen nápadné, ale také pohrdáním památkou obětí," uvádí dopis.

Naráží nejen na střelbu v kině na denverském předměstí Aurora, ale také na masakr na střední škole v 25 kilometrů vzdálené Columbine, kde dva studenti v roce 1999 postříleli 12 kolegů a jednoho učitele a pak spáchali sebevraždu.

Kontrola zbraní je v Americe, kde právo na jejich držení zaručuje ústava, ožehavým politickým tématem. I když demokraté tradičně prosazují větší kontrolu snadno dostupných střelných zbraní, Obama se tomuto tématu před listopadovými volbami raději vyhýbá. Romney tvrdí, že by přísnější zákony masakru stejně nezabránily.

V pondělí také vystoupil v televizním šotu Stephen Barton, který byl při střelbě v denverském kině zraněn. Vyzval prezidentské kandidáty, aby vysvětlili, jak by omezili násilí páchané střelnými zbraněmi.

Chcete vést USA? Tak ukažte plán

"Nikdy jsem si nemyslel, že se stanu obětí střelby, dokud jsem neležel v krvi v kině v Auroře," uvedl Barton. "Myslím, že je férové vyzvat muže, kteří chtějí vést tuto zemi, aby ponechali klišé stranou a přišli se seriózním plánem, jak řešit tento vážný problém."

Televizní klip zaplatila organizace Starostové proti ilegálním střelným zbraním, kterou vedou starostové New Yorku a Bostonu Michael Bloomberg a Thomas Menino.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist