Kontroverzní íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád ve svém středečním projevu v newyorském sídle Organizace spojených národů vyzval ke vzniku nového světového pořádku. Kritizoval přitom kapitalismus či spotřební společnost.

V projevu na zasedání Valného shromáždění OSN několikrát napadl Spojené státy a Izrael, byť je přímo nikdy nejmenoval. Vytknul jim například snahu o vytvoření nové éry hegemonie ve světě.

"Pokračující hrozba ze strany necivilizovaných sionistů uchýlit se k vojenské akci proti naší skvělé zemi je jasným příkladem této hořké reality," uvedl Ahmadínežád, jehož režim je kvůli údajnému vývoji jaderných zbraní pod stále větším tlakem Tel Avivu a Washingtonu.

Izrael je prý stále víc nakloněn možnosti útoku na Írán, než bude pozdě. Všechny možnosti jsou na stole i podle amerického prezidenta Baracka Obamy.

Američané a Izraelci projev íránského prezidenta bojkotovali. Kanadská delegace během něj odešla. Členské země Evropské unie včetně ČR z diplomatických zdrojů v sále zůstaly. Například Británie ale na projev poslala jen níže postaveného diplomata.

Ahmadínežád se v projevu ohradil proti tomu, co označil za dvojí standard ve světě. "Pravidlem současnosti se staly unilateralismus, uplatňování dvojích standardů a využívání válek, nestability a okupací při prosazování ekonomických zájmů a rozšiřování nadvlády nad citlivými světovými centry," řekl.

Zároveň tvrdil, že Teherán má na srdci mír ve světě.

Současný svět pak íránský prezident vylíčil jako oběť kapitalistického vykořisťování a zvůle velmocí, kdy jsou jednotlivé národy záměrně drženy v chudobě. V projevu kritizoval takřka vše, od finanční krize po skutečnost, že Spojené státy šéfa teroristické sítě Al-Káida zabily bez soudu. Svět se podle íránského prezidenta nemohl dozvědět pravdu o "tragickém incidentu" z 11. září 2001 a pachatelé nemohli být postaveni před spravedlnost.

Ahmadínežád v projevu mimo jiné také kritizoval americkou předvolební kampaň i volby v jiných "kapitalistických zemích". Podle něj nelze věřit, že ti, kdo utrácejí stovky milionů dolarů za kampaně, myslí na zájmy "lidu světa". Hlas obyčejných lidí se prý nemá šanci prosadit, "i když představují 99 procent společnosti".

Kapitalismus v začarovaném kruhu

Nový světový řád by podle íránského prezidenta měl nahradit současnou diskriminaci a nespravedlnost ve světě a oživit lidskou důstojnost a víru v univerzální štěstí a dokonalost. Měl by také zajistit, aby si všichni byli před právem rovni a aby vládci sloužili lidu, uvedl íránský prezident, jehož režim před několika lety surově potlačil protesty požadující uvolnění poměrů v Íránu.

Změně podle Ahmadínežáda nahrávají poměry ve světě. "Marxismus už tu není a je prakticky odepsaný jako systém řízení. Kapitalismus se pak vlastní silou dostal do začarovaného kruhu," řekl íránský prezident.

Svůj projev, který připadl na židovský svátek Jom Kipur, zakončil v mesianistickém duchu. Podle islámské tradice uvedl, že změna ve světě nastane s příchodem imáma Mahdího a Ježíše Krista. "Jejich příchod vdechne nový život do studeného a zmrzlého těla světa. Požehná lidstvo jarem, které ukončí zimu ignorance, chudoby a válek," prohlásil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist