Íránské úřady si chtějí posvítit na prostituci a připravily několik plánů, které mají pomoci tento společenský problém řešit. O neobvyklém kroku Teheránu dnes napsal zpravodajský server BBC. Nabízení sexu za úplatu je v nábožensky konzervativní islámské zemi, jako je Írán, považováno na zločin a místní úřady existenci prostituce připouštějí jen zřídka.

Írán prý připravil několik plánů pro boj s prostitucí, z nichž jeden se prý jmenuje "zvláštní ženy". Íránští činitelé uvedli, že úřady se chystají nabídnout informace "těmto lidem, aby se nestali kořistí těch, kdo mají v úmyslu je zneužít".

Ministerstvo vnitra také plánuje zřídit tábor pro prostitutky. Podle úřadů nemá jít o vězení, ale o místo, kde "budou moci svůj problém pochopit a spontánně se změnit".

Řemeslo považované za nejstarší na světě se v Íránu často označuje za součást spiknutí Západu, které má narušit íránskou kulturu a zkazit místní mládež. Teherán měl kdysi čtvrť s nočními podniky, ta ale byla po islámské revoluci z roku 1979 zrušena a prostitutky musely přesunout svou živnost do ulic.

Média o prostitutkách informují jako o "zvláštních" nebo "pouličních ženách". Podle dostupných čísel je nejvíce prostitutek v provincii Teherán a na severovýchodě země v provincii Chorásáne Razaví.

 

Jiná data ukazují, že 10 až 12 procent prostitutek jsou vdané ženy mezi 20 a 30 lety. V minulých dvou letech se prý snížil i věk prostitutek. Podle nepotvrzených zpráv jsou nyní mezi prostitutkami i 14leté dívky. Roste ale i počet prostituujících Íránců, které je prý možné stále častěji najít ve sportovních a rekreačních zařízeních v bohatých čtvrtích na severu a severozápadě Teheránu.

Související