Na pozadí vyhroceného napětí mezi oběma zeměmi kvůli teritoriálnímu sporu o ostrovy ve Východočínském moři se Peking údajně rozhodl odložit "na neurčito" plánovanou čínsko-japonskou ceremonii.

Ta měla 27. září připomenout 40. výročí ukončení válečného stavu mezi Čínou a Japonskem a navázání diplomatických styků mezi oběma zeměmi. Oznámily to agentury AFP a AP s odvoláním na čínské a japonské zdroje.

Agentura Nová Čína se při ohlášeném odkladu slavnostní recepce odvolala na nejmenovaného představitele Sdružení čínského lidu pro přátelství s cizími státy, které je blízké pekingskému ministerstvu zahraničí. To ale odmítlo tuto informaci agentuře AFP potvrdit.

Krátce před tím zveřejnila zprávu o rozhodnutí Pekingu zrušit čínsko-japonskou ceremonii japonská agentura Džidži. Představitel japonského ministerstva zahraničí Hiroaki Sakamoto v neděli rozhodnutí Pekingu bez dalších podrobností potvrdil, uvedla agentura AP.

Vztahy mezi Čínou a Japonskem poklesly v současnosti na nejnižší úroveň za řadu let. K rozdmýchání vášní v Číně přispělo Japonsko rozhodnutím odkoupit tři z pěti největších ostrovů v souostroví, kterému Japonsko říká Senkaku a Čína Ťiao-jü, od soukromých vlastníků. Souostroví je sice neobydlené, vody kolem něj ale oplývají rybami a vyskytují se tam zřejmě i naleziště zemního plynu.

V minulých dvou týdnech se v řadě čínských měst, včetně Pekingu, konala řada protijaponských demonstrací. Protesty se místy zvrhly v násilí, rabování a zapalování obchodů. Oživení územního sporu mezi oběma státy mělo tvrdý dopad i na jejich hospodářské vztahy.